İnşaat sektöründe risk yönetimi
Risk management in construction sector
  1. Tez No: 471750
  2. Yazar: SERHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA ZEYNEP EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hızlıq birq değişimq sürecininq yaşandığıq günümüzde,q küreselleşmeninq etkisiyleq piyasalarq dünyaq çapındaq çokq hızlıq veq dalgalıq birq şekildeq çalışmayaq devamq etmektedir.q Buq dalgalanmaq piyasalardaq çokq ciddiq riskleriq önq planaq çıkarmaktadır.q Herhangiq birq ülkedeq açıklananq veriler,q herhangiq birq bölgedeq yaşananq olaylarq veyaq piyasalardakiq riskq algısıq finansq piyasalarınıq yüzeyselq veyaq derindenq etkilemektedir.q Hayattaq herq anq varq olanq risk,q işq dünyasındaq daq önemq arzq etmektedir.q Buq etkilerq özellikleq dövizq pariteleri,q borsalarq veq emtiaq fiyatlarıq üzerindeq görüldüğüq içinq genelq yapıq itibariyleq açıktaq pozisyonuq bulunanq yatırımcılarq veq dışq ticaretq işlemleriq gerçekleştirenq kurumlarq şayetq önlemq almamışlarsaq buq durumdanq ciddiq zararq görmektedir.q Finansalq piyasalarınq birq parçasıq olanq türevq piyasalarınq veq türevq ürünlerinq gelişmesiyleq buq risklerdenq korunmakq artıkq mümkünq haleq gelmekteq veq riskq yönetimiyleq alakalıq herq geçenq günq farklıq yöntemlerq ortayaq çıkmaktadır.q İşletmelerinq faaliyetq alanlarınınq genişlemesi,q karşılaşılanq riskq türlerindeq deq artışaq nedenq olmaktadır.q Riskq türlerininq artması,q risklerinq kurumq düzeyinde,q uzunq vadeli,q şeffafq veq hesapq verebilirq birq bakışq açısıylaq eleq alınmasınıq gerekliq kılmaktadır.q Riskq yönetimininq kapsamınınq değişmesiyleq birlikte,q işletmelerinq piyasadakiq değişimlereq dahaq kolayq uyumq sağlayacağıq veq ilgililereq dahaq güvenilirq finansalq raporlarq sunacağıq kabulq edilmektedir.q Buq kapsamda,q kurumsalq yönetimeq verilenq önemin,q işletmelerdekiq riskq yönetimineq olanq bakışq açısınıq daq değiştirdiğiq kabulq edilmektedir. Ülkemizdeq inşaatq sektörüq hızlaq gelişmeq göstermektedir.q İnşaatq kapsamınaq yol,q limanq baraj,q köprü,q fabrikaq binası,q konutq inşaatıq gibiq yapılarınq inşaatıq ileq bakımq veq onarımq çalışmalarıq girer.q Ülkemizq ekonomisininq sanayiyeq dönmesiyleq birlikteq fabrikaq veq konutq inşaatlarındaq artışq yaşanmaktadır. Projeq yöneticiq açısındanq riskinq etkileriniq azaltabilmekq önemlidir.q Risklerinq etkilerininq azaltılmasında,q üstq yönetiminq projeq yöneticisininq veq projeq takımınınq yetkileriq doğrultusundaq sorumluluklarıq vardır.q Buq çalışma,q inşaatq projelerininq sadeceq planlanmasıq değil,q olasıq risklerininq deq dikkateq alınarakq herq aşamadaq değerlendirilmesiq veq gerekliq önlemlerinq zamanındaq alınmasınaq dikkatq çekecek,q bundanq sonraq yapılacakq çalışmalarq içinq deq yönq göstericiq olacaktır. Araştırmaya ilişkin anket çalışması Başakşehir Belediyesi projelerinde çalışan inşaat şirketleri ile yapılmıştır. Ankete katılan şirketlerin merkez ofisleri İstanbul'dadır ve inşaat sektöründe 10 yıldan fazla hizmet sunan proje, müteahhitlik ve yatırımcı şirketler arasından seçilmişlerdir. Araştırma İstanbul ili ve Başakşehir Belediyesi ile sınırlı kaldığından tüm sektöre genelleme imkânı vermemektedir. Alan(anket) çalışması, 13.07.2017 – 16.07.2017 tarihleri arasını kapsamaktadır. Katılımcılar anket sorularını yüzyüze görüşme ile yanıtlamışlardır. Firmalara yapılan anket çalışmasının sonucunda en çok etkilendikleri risk çeşidi inşaat riski olarak ortaya çıkmaktadır.Bunun sebebi ülkenin doğal riskler ve Zemin koşullarının firmaların iş yapmasına engel teşkil eden risklerin oluşmasıdır. İnşaat riskleri yapılan çalışmanın sonucunda inşaat maliyeti ve kar marjı etkisine göre birinci sırada yer almaktadır.Diğer yer alan risklerin oluşma aşamaları bu risk çeşidine bağlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Inq theseq daysq ofq rapidq changes,q dueq toq theq influenceq ofq globalization,q marketsq continueq toq workq veryq quicklyq andq fluctuate q allq overq theq world.q Thisq fluctuationq posesq veryq seriousq risksq inq theseq markets.q Theq announcedq dataq inq anyq country,q eventsq happeningq inq anyq regionq orq riskq perceptionq inq theq marketsq haveq aq trivialq orq profoundq effectq onq theq financialq markets.q Theq riskq thatq existsq atq anyq momentq inq lifeq isq alsoq importantq inq businessq world.q Asq theseq effectsq areq especiallyq seenq onq foreignq currencyq parity,q stockq exchange,q andq commodityq prices,q investorsq withq openq positionq andq institutionsq thatq carryq outq foreignq tradeq transactionsq areq seriouslyq damagedq ifq theyq doq notq takeq measures.q Withq theq developmentq ofq derivativesq marketsq andq products,q whichq areq partq ofq theq financialq markets,q itq isq nowq possibleq toq hedgeq againstq theseq risksq andq differentq methodsq areq graduallyq emergingq inq termsq ofq riskq management. Theq expansionq ofq segmentsq ofq businessesq causesq anq increaseq inq typesq ofq risksq encountered.q Anq increaseq inq typesq ofq risksq necessitatesq addressingq risksq atq corporateq level,q withq aq long-term,q transparent,q andq accountableq perspective.q Itq isq assumedq thatq businessesq willq adaptq moreq easilyq toq changesq inq theq market,q andq provideq moreq reliableq financialq reportsq toq theq interestedq partiesq inq lineq withq theq changeq ofq scopeq ofq riskq management.q Inq thisq context,q theq importanceq ofq corporateq governanceq isq assumedq toq changeq theq riskq managementq perspectivesq ofq businesses. Theq constructionq industryq isq developingq rapidlyq inq Turkey.q Constructionq industryq involvesq installationq ofq theq structuresq suchq asq roads,q ports,q damns,q bridges,q factoriesq andq residentialq buildingsq asq wellq asq theirq concerningq maintenanceq andq repairq works.q Inq parallelq toq transformationq ofq ourq country'sq economyq inq favorq ofq industry,q constructionq ofq factoryq andq residentialq buildingsq haveq increasedq significantly. In view of the Project Manager it is important to reduce the impacts of the risks. In reducing the impacts of the risks, top management, project manager and project team bear responsibility in accordance with their authorization set out. Drawing attention to the fact that not only the planning phase but also all possible risks should be assessed in every stage of the project and necessary precautions should be taken on time, this study will be accepted as an indicator for future studies. Survey work related to the survey was conducted with the construction companies working in Başakşehir Municipality projects. The participating companies' head offices are located in Istanbul and they have been selected among the projects, contracting and investing companies providing more than 10 years service in the construction sector. Since the research is limited to the province of Istanbul and Basaksehir Municipality, the whole sector does not provide generalization opportunities. Field (survey) study, between the dates of 13.07.2017 - 16.07.2017. Participants responded to the questionnaire with a one-to-one interview. The most important risk factor for the result of the survey is the risk of construction. The natural risks and the soil conditions of the country that causes it are the risks that obstruct the firms to do business. Construction risks are in the first place according to the construction cost and profit margin effect as a result of the work done. The stages of formation of the risks taking place in the external are found to be connected with this risk.