İkinci Dünya Savaşı Döneminde Türkiye'de göç (Türk basınına göre)
In the peri̇od of the World War II,the mi̇grati̇on i̇n Turkey (accordi̇ng to the Turkish medi̇a)
  1. Tez No: 471755
  2. Yazar: SERPİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'yi harbin sıcak ortamına çekmeye çalışan mihver ve müttefik devletleri, siyasî-askerî-iktisadî baskılara rağmen barışçıl bir politika izleyen Türkiye'yi kendi yanlarında savaşa çekmeyi uygun bularak harekete geçmişlerdi. Sıcak savaş tehdidine rağmen Türkiye, her ihtimale karşı hazırlıklı bulunmaya gayret etmiş, muhtemel savaş tehdidine karşı gerekli tedbirleri almaya çalışmıştır. Türkiye'nin savaş yıllarındaki ana hedefi, savaşa katılmadan toprak bütünlüğünü korumaya çalışmak, her iki gurupla ilişkileri eşit seviyede tutarak, barıştan yana olduğunu göstermek olmuştur. Bu dönemin en önemli şahsiyeti hiç şüphesiz, Balkan, Birinci Dünya Harbi ve İstiklal Harbi tecrübeleriyle yoğrulmuş liderleri Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak olmuştur. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'nin kaderine hükmedenler kısıtlı da olsa muhalefete izin vererek ülkeyi yönetmişlerdir. İkinci Dünya Savaşı'nın Türkiye'ye etkisi hafif gibi görünse de siyasî, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamı etkilemiş ve önemli bir demografik faaliyet olan göç hareketlerini de tetiklemiştir. Göç, kişi/kişilerin ülke içinde bir yerden bir yere hareket etmesi/mekân değiştirmesi veya ülke dışına yönelik yer değiştirme hareketi olarak tanımlanabilir. Yer değiştirme hareketleri gönüllü veya zorunlu bir şekilde olduğu gibi siyasi, sosyal, ekonomik, doğal afetler ve savaşlar nedeniyle de gerçekleşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarından itibaren -iç ve dış- göç hadisesiyle sıkça karşı karşıya kalınmıştır. Özellikle Balkan coğrafyasından Türkiye'ye yönelik göçler Cumhuriyetin ilk yıllarında yoğun olarak yaşanmıştır. Bu göçlerin 1990'lara kadar devam ettiğini belirtmek yerinde olur. Bunun dışında Türkiye'de sıkça yaşanan bir başka olgu da iç göç hadisesidir. İç göç, ülkenin sanayileşmesiyle doğru orantılı bir şekilde gelişme göstermiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra başlatılan sanayileşme hamlesiyle kırsal kesimden şehirlere yönelik göç hareketlerinde bir yoğunluk yaşanmıştır. İkinci Dünya Savaşı yıllarında da güvenlik kaygısından dolayı özellikle sınır boylarında veya savaşın cereyan ettiği mekânlara yakın bölgelerdeki ahalinin daha güvenli mekânlara yönelik göç hadisesiyle karşı karşıya kalınmıştır. Bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı ortamında Türkiye'de yaşanan iç göç olayı ağırlıklı olarak dönemin basınında yer alan haberlerden istifade edilerek üzerinde durulmuştur. İç göç beraberinde sosyo-kültürel pek çok problemi de beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In the period of World War II, Turkey had tried to remain neutral despite political- military-ecomic pressures. However the axis and allied states came into multiple action to win Turkey round. Turkey had struggled to be prepared for everything in spite of the threat of the shooting war. A main plan of Turkey was to provide its territorial integrity and remain neutral to show that peace is on its side. The most important leaders of this period was the president İsmet İnönü and the commander of the Turkısh General Staff Marshall Fevzi Çakmak who had valmable experiences of Balkan War, World War I, and I dependence war. In the years of World War II, the ones who governed Turkey's destiny has allowed the opposition even ıf it was limited. I contrast to think minimal effect, World War II. Affected social ecomic-cultural-political life in Turkey and trigger demographic activity. I migration can be defined as a person the people migrate from one place to another in the country or migrate abroad. Translatory Motions are voluntary or abligatory because of political, social, ecomic, natural disasters and wars. Since the foundation of the Rebuplic of Turkey, the immigration had been confranted frequently I particular people had Migrated from Balkan countries to Turkey in the first years of the Republic-The immigrations had kept going until the 1990's Furthermore, Turkey had often confronted the internal Migrations which had gone for ward to be directly proportionate to industralize. After the foundation of the Republic of Turkey, the industrialization movements were started which caused the internal immigration to inarease. In the period of World War II, people who had lived particularly in the border areas or near the battefield to safer places due to security problems. This study focuses on the internal immigrations in Turkey during the period of World War II. mainly the news at the media in that period were utilized-The internal immigrations caused that many social cultural problems emerged.