Fizik lise öğretim programının ve ders kitaplarının Almanya ve İngiltere örnekleriyle karşılaştırılması ve öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesi
Comparison of physical high school teaching programs and course books with Germany and England examples and evaluated by teachers 'visits
  1. Tez No: 471815
  2. Yazar: MEHMET ALPER SÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Almanya, İngiltere ve Türkiye' deki fizik öğretim programları, bu ülkelerde okutulan lise düzeyindeki fizik kitapları, bu ülkelerde eğitim ve öğretime verilen önem başlıklarında karşılaştırmalar yapılmıştır. Mevcut ve lise fizik öğretim programımız ve ders kitaplarımız ile ilgili öğretmen görüşleri araştırılmıştır. Bu karşılaştırma ve araştırmalar sonucunda ülkemizdeki lise fizik öğretim programımızın ve ders kitaplarımızın yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physics curricula in Germany, England and Turkey, the physics books at the high school level taught in these countries, and the importance given to education and education in these countries have been compared. Teacher opinions about our current and high school physics curriculum and textbooks were researched. As a result of these comparisons and researches, it is concluded that our high school physical education program and textbooks in our country are not enough.