Savaş travma sonrası büyüme, değerler ve algılanan sosyal destek arasındaki yordayıcı ilişkiler
Predictive relationship between war post traumatic growth, values and perceived social support
  1. Tez No: 471814
  2. Yazar: ZEYNEP ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı savaş yaşantısı geçiren Suriyeli yetişkinlerin savaş travma sonrası büyüme, değerler ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki yordayıcı ilişkileri saptayıp bir model ortaya koymaktır. Araştırma, genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Suriye'den Türkiyeye savaş sebebi ile göç eden, savaşa tanık olan ve şu anda Konya, İstanbul ve Antep illerinde ikamet eden Suriyeliler oluşturmaktadır. Yaşları 18-67 arasında değişen katılımcıların 202'si (%64.5) bayan, 111'i (%35.5) erkektir. Araştırmaya amaçlı örnekleme yöntemi ile dâhil edilen katılımcılara,“Kişisel Bilgi Formu”,“Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ)”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ve“Değerler Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizi sürecinde yüzde ve frekans hesaplamaları için SPSS 18 paket programı, yapısal eşitlik modellemesi için AMOS19 programı kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, travma sonrası büyüme, algılanan sosyal destek ve sahip olunan değerler değişkenleri üzerine kurulan modelde, modele ilişkin tüm yollar iyi düzeyde uyumlu bulunmuştur. Analiz sonuçlarından elde edilen bulgulara göre, savaş yaşantısı geçiren Suriyeli yetişkinlerin sahip olduğu değerler ve algıladıkları sosyal destek düzeyi travma sonrası büyümelerini doğrudan yordarken, sahip olunan değerler de algılanan sosyal destek düzeyini doğrudan yordamaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal predictive relationships between post-traumatic growth, values and perceived social support levels of Syrian adults who have had a war experience. This research was carried out in accordance with relational survey model which is a subpattern model of the general survey model. The sample of the research consist of the Syrians who migrated from Syria to Turkey due to the war, witnessed the war, and now reside in the provinces of Konya, Istanbul and Antep. 202 participants (64.5%) were female and 111 (35.5%) were participants aged between 18 and 67 years.“Personal Information Form”,“Post Traumatic Growth Scale (PTSD)”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”and“Value Scale”were applied to the participants who were included in the survey with purpose sampling method. For the analysis of data, SPSS 18 package program was used for percent and frequency calculations, and AMOS19 program for structural equation modeling. According to the results of the research, in the model based on the variables of post-traumatic growth, perceived social support and owned values, all the modes related paths have been found in good levels of concordance. According to the findings obtained from the analysis results, the values that the Syrian adults who had a war experience have and the level of perceived social support directly predicted postraumatic growth and also the values directly predicted the level of perceived social support. The results obtained from the research were discussed and suggested in the light of the related literature.