Okul öncesi dönem çocuklarına matematik eğitimi içerikli beslenme eğitimi verilmesinin yeterli ve dengeli beslenme bilgisine etkisi
The effect of giving nutrition education i̇ncluding mathematical education on i̇nformation of adequate and balanced diet to preschool children
- Tez No: 471818
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitimi almakta olan altı yaş grubu çocuklarına matematik destekli beslenme eğitimi verilmesi amaçlanmıştır. Yeterli ve dengeli beslenme bilgisini çocuklara öğretmek için sekiz yeni etkinlik oluşturulmuştur. Bu etkinlikler oluşturulurken okul öncesi eğitimde kullanılan sanat etkinlikleri, okuma yazma etkinlikleri, oyun ve hareket etkinlikleri, Türkçe dil etkinlikleri, müzik etkinlikleri, öz bakım becerisi etkinliklerinden faydalanılmıştır. Oluşturulan etkinlikler çocukların yaş gruplarına göre günlük alması gereken kalori miktarları göz önüne alınarak hazırlanmıştır. İstanbul ilinin Bahçelievler ilçesinde bağımsız anaokulunda dokuz kız dokuz erkek öğrenciyle deneysel deneme modeli kullanılarak bağımlı örneklem T-Testi ile aynı grup üzerine farklı zamanlarda yapılan ön test ve son test ölçümleri SPSS programı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Araştırma için verilen eğitim sonunda, öğrenme açısından kız ve erkek arasında anlamlı bir fark bulunamamış olup, uygulanan etkinlerle öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenme bilgi düzeylerini arttırabilecekleri, ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, teaching nutrition education supported math to 6 year-old preschool children was aimed. To teach the information of adequate and balanced nutrition, eight new activities were created. While these activities were being created, it was benefited from art activities, literacy activities, play-motion activities, turkish language activities, music activities, self-care skills activities. These eight activities were prepared considering the amount of calories needed to be taken per day according to the group of age of children. The total number of eighteen students (nine girls and nine boys) were getting educated in an independent preschool in Bahçelievler in İstanbul. With experimental method, first test-last test were applied to the group mentoined above in different times by using Paired-Samples ''T'' Test in SPSS program. At the end of the study, there was no significant difference in terms of learning between girls and boys. The results, pre-test and post-test scores were compared in order to increase the level of sufficient and balanced nutrition knowledge of the students with the applied activities.