Changing the status of the presidency: A comparison of constitutional amendments in south Korea and Turkey
Başkanlık makamının değişimi: Güney Kore ve Türkiye anayasa değişiklikleri karşılaştırması
  1. Tez No: 471831
  2. Yazar: HÜLYA GÖRKEM DEMİRBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu tezin amacı, Güney Kore ve Türkiye'nin anayasa değişikliğine doğru giden bugünkü yolculuklarını, başkanlık sistemi üzerine şekillenen güncel tartışmalara odaklanarak resmetmek ve iki ülke anayasalarında yapılması istenen değişikliklerin, söz konusu ülkeleri demokratik bir başkanlık sistemine yaklaştırıp yaklaştırmayacağı sorusuna cevap bulmaktır. Bu bağlamda bu çalışmada, iki ülkenin tarih boyunca deneyimlediği anayasal gelişmelerin ve ülke anayasalarının genel bir çerçevesi çizilecek ve anayasal tarihlerindeki paralellikler vurgulanacaktır. Ayrıca, başkanlık sistemi üzerine süregelen anayasa değişikliği tartışmaları, ana tartışma maddeleriyle ele alınacak ve iki ülke arasındaki benzerlik ve farklılıklar çerçevesinde bir karşılaştırma yapılacaktır. Devletin temel prensiplerini tayin eden, vatandaşları ile arasındaki ilişkisini düzenleyen ve bir ulusun geçmişini, geleceğe dair planlarını ve dünya görüşünü yansıtan temel hukuk metni olarak anayasa, bir ülkeyi bütün yönleri ile anlama yolunda temel teşkil etmektedir. Bu sebeple, Güney Kore ve Türkiye'nin tarih boyunca geçirdikleri anayasal gelişmelerini ve güncel anayasa değişikliği tartışmalarını inceleyerek bu tez, iki ülkenin siyasi geleneklerini daha iyi anlama, günümüzü daha doğru yorumlama ve ileriye yönelik daha isabetli tahminlerde bulunma imkanı sunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to plot South Korea and Turkey's journey towards a constitutional amendment by focusing on their current debates about changing the status of the presidency and to find an answer to the question of whether the intended changes to the respective countries' constitutions will bring them close to a democratic presidential system. In this context, in this study, a general framework of both countries' constitutional developments throughout history and the characteristics of their constitutions will be drawn, and the parallelisms in their constitutional histories will be highlighted. Furthermore, the ongoing debates on constitutional revision appertaining to the presidency will be handled with the main matters in question and a comparative assessment will be made within the scope of the similarities and divergences between two countries. As the fundamental legal document defining basic principles of the state, regulating its relationship with the citizens, and reflecting the nation's history, its future goals, and its view of the world, a constitution constitutes a basis to fully understand a country. For this very reason, by examining the process of South Korean and Turkish constitutional developments throughout history and the current debates on constitutional amendments, this thesis offers the opportunity to thoroughly perceive both countries' political tradition, to better interpret our modern day, and to make more to-the-point inferences about their futures.