The limits of pluralism: How anti-semitism figures in the oppositional imaginaries in Turkey
Çoğulculuğun sınırları: Türkiyeli muhalif tahayyüllerde antisemitizmin yansımaları
  1. Tez No: 471841
  2. Yazar: HAZAL ÇORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez Türkiye sol siyasetlerinde çoğulculuk söyleminin sınırlarını sorgulamak üzere bu alanda anti-Semitist söyleme verilen tavizlere odaklanan bir çalışmadır. Tezin yazarı, Türkiye'nin en uzun soluklu coğulcu-sosyalist yayın mecrası olan Birikim dergisinin tarihsel bir incelemesi ve Türkiye solunda yer alan Yahudi entellektüel ve aktivistlerle yaptığı mülakatlar aracılığıyla Türkiye solunun özellikle de çoğulculuk ve anti-Semitizm gerilimi bağlamındaki dönüşümünü irdelemeyi amaçlamaktadır. Ne Yahudiliği ne de Türkiye çoğulcu solunu yekpare yapılar olarak ele alan bir anlayış aracılığıyla bu tez aynı zamanda bu iki alan arasındaki etkileşimlere dair dinamik bir yaklaşım sunar. Judith Butler ve Donna Haraway gibi düşünürlerin liberal çokkültürcü varsayımlara karşı getirdekleri radikal çoğulcu eleştirileri de göz önünde bulundurarak yazar aynı zamanda Türkiyeli Yahudi toplumuna sıklıkla atfedilen sessizlik ve görünmezlik gibi kavramları da sorunsallaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis interrogates the limits of pluralism in Turkey's left by focusing on the concessions towards the anti-Semitic discourse in this realm. Through an analysis of Birikim, the longest standing pluralist leftist journal in Turkey and interviews with Jewish intellectuals and activists, the author aims to account for the historical transformations of Turkey's left vis-à-vis the tension between pluralism and anti-Semitism. By considering neither Jewishness nor the pluralist left in Turkey as monolithic structures, this thesis also offers a dynamic approach to understanding the interactions between these spheres. Considering the radical pluralist critiques towards liberal multiculturalist assumptions, provided by thinkers such as Judith Butler and Donna Haraway, the author also problematizes the notions of invisibility and silence which are often attributed to the Jewish community of Turkey.