Threatening security: Conflicting conceptualizations of security during the Gezi park Protests
Güvenliği tehdit etmek: Gezi Parkı protestoları sürecinde çatışan güvenlik kavramsallaştırmaları
  1. Tez No: 471842
  2. Yazar: MUSTAFA UTKU GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gezi Parkı'nın yıkılmasına karşı 18 gün boyunca İstanbul'un kalbinde gerçekleşen direniş, Türkiye'de kamusal siyasal tartışmalarda yeni bir dönem açtı. Bir süre için ne hükümet ve onu destekleyenler ne de muhalefetteki gruplar Gezi Parkı protestolarına ve sonraki etkilerine atıfta bulunmadan herhangi bir konuyu tartışabildiler. Direniş farklı disiplinlerden birçok araştırmacının dikkatini çekti. Ancak hala neredeyse hiçbir araştırma Gezi Parkı'nın işgali sırasında işgal edilmiş alanda oluşan güvenlik kavramsallaştırmasına odaklanmadı. Öte yandan bu tezde temel tartışma konusu bu kavramsallaştırma olacak. Mevcut güvenlik çalışmaları ve literatürü üzerine kısa bir tartışmanın ardından Gezi Parkı'nın dışında ve içinde farklılaşan güvenlik kavramsallaştırmalarına odaklanılacak. Bir yandan Park'ın dışındadaki güvenlik kavramsallaştırması polis gücü ve pratikleri üzerinden anlaşılmaya çalışılacakken, bir taraftan da Park'ın içinde ortaya çıkan kavramsallaştırma ve bunun nasıl daha güvende hissetmeye yardım ettiği tartışılacak. Bu sebeple bu araştırma için polis memurlarının ve polis şiddeti mağdurlarının ifadelerine, polis kurumunun tarihine ve direnişe katılanların anlatılarına odaklanarak bir söylem ve pratik olarak güvenliğin oluşturulmasını ve uygulanmasını anlamak için içerik analizi uygulanacak.
Özet (Çeviri)
18 days of resistance against the destruction of Gezi Park at the heart of Istanbul opened up a new phase for the public political debate in Turkey. For a while, neither the government and its supporters nor separate groups from the opposition could discuss a public issue without referencing to the Gezi Park Protests and its after effect to the politics in Turkey. The Resistance drew attention of researchers from a wide range of disciplines. Still, almost none of studies produced as a result of this attention focused on the conception of security which was formed during occupation of Gezi Park and its surrounding area. In this thesis, however, the discussion is on the conceptualization of the security in and around the Park – the occupied area. After a brief discussion on the security studies and literature with respect to the concept, the argument of the thesis is constituted on how different the conceptions of security in and around the Park and outside of that were. While trying to understand the conception of security outside of the park by focusing on the police force and its practices, which is one of the security force supposed to provide security, this thesis is an attempt to find out which conditions and practices occurred for the feeling of security in the Park. For this reason, in this thesis content analysis of the accounts of the participants to the Resistance, police officers' and victims' accounts, and historical analysis of the police force itself will be resorted to understand how the security as a discourse and practice is formed and implemented.