The influence of group decision making on search behavior
Grup halinde karar almanın arama davranışı üzerine etkisi
- Tez No: 471849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YİĞİT GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Deneysel bir çerçevede çok kişili bir arama problemi üzerinde çalıştık. İki kişi, ikisi için ortak olacak bir ödül için, ayrı olarak, kendi arama maliyetleriyle arama yapıyor. Bu durumun bedavacılık sorununa yol açması beklenebilirdi. Genel olarak, ajanların davranışlarının teorinin tahminleriyle tutarlı olduğunu tespit ettik. Sonuçlar, bireysel arama problemine kıyasla optimalden biraz uzaklaşsa da; grup arama probleminde, deneklerin stratejileri hala en iyi cevaba oldukça yakın seviyededir. Ayrıca deneklerin kişilik özellikleri, cinsiyetleri, risk tutumları ve iktisat eğitimleri de kontrol değişkeni olarak kullanılmıştır; ancak, bu değişkenlerin optimum karar oranı veya bedavacılık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
We study a multi-agent search problem within an experimental framework. Two agents search separately with their own search costs for a reward that is common for both which can create a free-rider problem. In general, we found that behavior of the agents are consistent with the predictions of the theory. Even though the results slightly moved away from the optimal compared to individual search problem, in group search problem strategies of subjects are still substantially close to the best-response. Moreover, we controlled for the personality traits, gender, risk attitude and background in economics. However, we did not find any significant effect of these on optimal decision rate or free-ride.