Erkmen volkanitlerinin (Afyon NW kesimi) mineralojik-petrografik ve jeokimyasal incelenmesi
- Tez No: 47186
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Afyon volkanitlerinin bir bölümünü oluşturan Erkmen Volkanitlerinin (Afyon KB kesimi) mineralojik - petrografik ve jeokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaç edinilmiştir. Bu amaç doğrultusunda yapılan incelemeler, saha ve laboratuvar çalışmaları şeklinde iki aşamayı kapsamaktadır. Saha çalışmalarında inceleme alanının yaklaşık 121 km2 lik bir kesiminin 1/25.000 ölçekli haritası yapılarak kayaç birimlerinden, mümkün olduğunca sistematik örnek alınmıştır. Laboratuvar çalışmaları ise alınan bu örnekler üzerinde optik mikroskop incelemeleri, X-lşınları difraksiyonu, ana ve iz element jeokimyası şeklinde yürütülmüştür. Bu amaçlar doğrultusunda yukarıda da belirtildiği gibi yaklaşık 121 km2 lik bir alanın 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası yapılarak, çalışma bölgesi içinde beş litostratigrafik birim tanımlanmıştır. Bunlar yaşlıdan gence doğru: Paleozoyik yaşlı Afyon Metasedimanter Grubu, Orta-Üst Miyosen yaşlı Yeniköy Formasyonu, Köprülü Formasyonu, Erkmen Volkanitleri ile Kuvaterner çökelleridir. Bunun yanısıra, saha çalışmaları sırasında Köprülü Formasyonu Volkanosedimanter birimlerinin ölçülü tip kesiti alınmıştır. İnceleme alanı içerisinde toplanan 1 60 örnekten 1 1 0 tanesi incekesit çalışmalarında kullanılmıştır. Optik mikroskop incelemeleri çoğunlukla volkanik, daha az olarak da metamorfik ve sedimanter kayaçlar üzerinde uygulanmıştır. Mineralojik çalışmalar sonunda Köprülü Formasyonu içerisinde yeralan lav akıntılarının alkali lamprofir oldukları saptanmış, Erkmen Volkanitlerine ait blok - kül akıntıları ve lavların da trakiandezit -trakit arasında değişen bir bileşime sahip oldukları belirlenmiştir. Yapılan jeokimyasal incelemeler çalışma bölgesinde yer alan volkanitlerin alkali niteliğe sahip potasyumlu ve yüksek potasyumlu kayaçlar olduğunu göstermektedir. Jeokimyasal analiz sonuçları, inceleme alanında yeralan volkanitlerin bazı iz elementler (Rb, Sr, Ba, Zr) açısından üst kabuk, alt kıtasal kabuk ve üst mantoya göre aşırı zenginleştiklerini göstermektedir. Bunun yanısıra ana - iz elementler ile Si02 arasında geliştirilen değişim diyagramları da bu kayaçların oluşumlarında fraksiyonel kristallenmenin yanısıra kıtasal özümleme ve kirlenmelerin etkili olduğuna işaret etmektedir. Yine jeokimyasal incelemelerV kapsamında bu kayaçlara uygulanan Sial - Sima ayırım diyagramları ve Al203 - Si02 değişim diyagramları da inceleme alanında yeralan volkanitlerin oluşumunun manto kökenli bir kaynakta gelişmeye başladığını, ancak bu magmanın kabuk içerisindeki yükselimi sırasında kıtasal kirlenme ve özümlemelere maruz kalmış olabileceğini göstermiştir. Yapılan tüm bu incelemeler sonucunda elde edilen bilgiler, çalışma bölgesi içinde yer alan volkanitlerin Ege'de Geç Miyosen'den itibaren hüküm süren gerilme rejimine bağlı olarak meydana gelen alkali karakterli kıtasal plaka içi volkanik ürünler olduğu ve bunların oluşumunda fraksiyonel kristallenme ile birlikte magma karışımı ve/veya kıtasal kirlenmelerin etkili olmuş olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The objective of this study is to determine mineralogic - petrographic and geochemical characteristics of Erkmen Volcanites which is a part of Afyon Volcanites. For this purpose, studies has been carried out as field investigations and laboratory testing. During field investigations, systematic sampling and 1/25000 scales geological mapping of an area about 121km2 has been carried out. Laboratory testing consists of optical microscope examination, XRD, major and trace elements geochemistry. As mentioned above, during field investigations, five lithological units has been determined. In chronological order, these units are; Afyon Metasedimentary Group (Paleozoic) Yeniköy Formation (Middle- Upper Miocene) Köprülü Formation, Erkmen Volcanites and Quaternary Deposits. In addition, scaled typical section of volcano - sedimantary units of Köprülü formation has been prepared, during field works. In the studied area, systematical sampling has been carried out. 1 1 0 samples of 1 60 has been used for thin section studies. The majority of thin sections are from volcanics. In the mineralogic studies lava flow of Köprülü formation is determined as alcali lamprophyre where as the lava and block - ash flow of Erkmen volcanites has a composition varies from trachyandesite to trachyte. Geochemical investigations indicate that the volcanites of the studied area have an alcali characteristics with potassic and high potassic rocks. The results of the geochemical analysis indicates that the volcanites are enriched with trace elements (Rb, Sr, Ba, Zr) more than upper, lower continental crust and upper mantle. As taken from Harker diagrams in additon to fractional crystallization, assimilation and contamination are also having an important role in the formation of those rocks. From this point view, enrichment of the mentioned rocks can easily be understood. The geochemical studies such as sial - sima differentiation and AI2O3 - SİO2 diagram also indicates that volcanites has been formed from the mantle and effected to contamination and assimilation during uplifting. As a conclusion the volcanites of the investigated area are the volcanic products of the continental plate occurs in the Aegean region during tensional regime of Late Miocene and theVII formation of them is affected by fractional crystallization and magma mixing and / or continental contamination