Bazı nikroksit serbest kökçe çözeltilerinde dinamik çekirdek polarizasyonu ve durulma mekanizmalarının incelenmesi
  1. Tez No: 47187
  2. Yazar: NURAY HORASAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada TANOL (4-hydroxy-2,2,6,6-tetramethylpiperidinyloxy) nitroksit serbest kökçesinin değişik derişimlerde hazırlanmış sulu ve yağlı çözeltileri, 4-Isothiocyanato-TEMPO (4-Isothiocyanato-2,2,6,6- tetramethylpiperidinyloxy) nitroksit serbest kökçesinin benzendeki çözeltisi alçak alan bölgesinde (1.53mT) Dinamik Çekirdek Polarizas yonu yöntemi ile incelenmiştir. Örneklerin deneysel spektrumlan kaydedilmiş, her rezonans frekansında doygunluk yöntemi ile ekstra- pole edilmiş yükseltme çarpanları bulunmuştur. Deneysel ve kuram sal spektrumlann benzeştirilmesi iki farklı yöntemle geliştirilmiş, el de edilen eğri altında kalan alan değerlerinin kullanımı ile her rezo nans geçişi için elektonik durulma zamanlan belirlenmiştir. Elde edi len sonuçlar diğer kaynaklardaki verilerle karşılaştırılarak tartışıl mıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTACT In this study the solutions of TANOL in water and oil at various con centrations and also the solutions of 4-Isothiocyanato-TEMPO in ben zene were investigated in weak field region (1.53mT) using Dynamic Nuclear Polarization technique. Trie spectra of the samples were re corded, the extrapolated enhancements were obtained at each reso nance frequency by the use of continuous wave saturation technique. The experimental and theoretical spectra were simulated using two different methods and from the values of the areas under the reso nance curves the electronic relaxation times at each resonance frequ ency were determined. The obtained results were discussed and com pared with the results in the other sources.