Ortaokul öğretmenlerinin algılanan örgütsel destek düzeyi ile örgüt sağlığı arasındaki ilişki ( Fatih ilçesi örneği)
The relation between perceived organisational support level and organisational health of secondary school teachers ( Fatih district case)
- Tez No: 471864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, ortaokullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin algılanan örgütsel destek düzeyi ile örgüt sağlığına yönelik görüşleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda yönetici ve öğretmenlerin görüşlerine göre ortaokulların algılanan örgütsel destek düzeyi ile örgüt sağlığı düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca algılanan örgütsel destek düzeyi ve örgüt sağlığına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerinin cinsiyet ,yaş, medeni durum, öğrenim durumu,görev türü, branş, mesleki kıdem, okuldaki görev süresi, sendika üyeliği, algılanan örgütsel destek ve örgüt sağlığı ölçekleri arasındaki ilişki düzeyi değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated secondary school administrators' and teachers' views regarding the relation between perceived organisational support level and organisational health. In that purpose, the levels of perceived organisational support and organisational health were determined in line with administrators' and teachers' views. Besides, it was investigated whether the relation between perceived organisational support level and organisational health changed in terms of administrators' and teachers' views, gender, age, marital status, educational background, type of duty, field of study, professional seniority, term of office, and union membership.