Öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek ile iş doyumları arasındaki ilişki
The relationship between perceived organizational support and job satisfaction of teachers
  1. Tez No: 599866
  2. Yazar: GÖKSEL ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET KURU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Muğla ili resmi eğitim örgütlerinde görev yapan öğretmenlerin iş doyumu ve örgütsel destekleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Algılanan örgütsel destek, örgüt tarafından işgörene gösterilen çeşitli muamelelerden etkilenir ve işgören tarafından bu muamelenin altında yatan örgütsel niyetin yorumunu etkilemektedir. İşgören bireylerin amacı, çalıştıkları örgütlerin kuruluş amaçlarını ve hedeflerini benimsemek ve bu yönde gayret göstermeleridir. Bu da ancak iş doyumuna ulaşan işgörenler tarafından gerçekleşebilir. Aynı şey okullarda görevli öğretmenler için de geçerlidir. Bu bağlamda bu çalışmanın örgütlerin hedeflerine ulaşmaları için literatürde boşluğu dolduracağı düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Muğla ili Menteşe ilçesinde görev yapan resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri oluşturmuştur. Basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 193 kadın ve 117 erkek öğretmen toplam 310 öğretmen örneklem olarak araştırmaya katılmıştır . Araştırmaya katılan öğretmenlere veri toplamak amacıyla“kişisel bilgi formu”, 1985 yılında Aslı Baycan tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''iş doyum ölçeği'' ve Nayır tarafından geliştirilen ''algılanan örgütsel destek ölçeği'' uygulanmıştır. Araştırmanın modeli, nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modelidir. Toplanan verilerin analizinde; betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans (Anova testi), basit ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between job satisfaction and perceived organizational support of teachers, working in official educational organizations in Muğla. Perceived organizational support is influenced by the various actions shown to the worker by the organization and affects the interpretation of the organizational intent that underlies this treatment by the employee. The aim of the individuals who work is to adopt the goals and objectives of the organizations they work in and to make efforts in this direction. And this can be just carried out by the workers who gets job satisfaction. And this is also similiar for the teachers working in the schools. In this context, it is thought that the study will fill the gap in the literature in order to reach the goals of the organizations. Official kindergarten, primary school, secondary school and high school teachers that located in Mugla province Mentese district in 2018-2019 education year formed the study's universe. 310 teachers (193 female and 117 male teachers) appointed with primitive random sampling method, participated this study as a sample. To collect data personal information form,“job satisfaction scale”which was adopted to Turkish by Aslı Baycan in 1985 and“perceived organizational support scale”which was developed by Funda Nayır, applied to the participant teachers. Relational survay of quantitive research method was used in the study. Descriptive statics, unrelated group t-test one-way variance analysis (Anova test) were used in the analysis of the collected data.