Yerel halkın Türkiye'deki Suriyelilere bakışı: Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Adana örnekleri
Opinions of local people toward Syrians in Turkey: Case of Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay and Adana
  1. Tez No: 471873
  2. Yazar: LEMAN YEŞİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yerel Halkın Türkiye'deki Suriyelilere Bakışı başlıklı bu çalışmanın amacı, Türkiye'de çadır/konteyner kentlerin bulunduğu 5 ilde (Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana) yerel halkın Suriyelilere yönelik bakışını, gruplar arası ilişkiler bağlamında anlamaya çalışmaktır. 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaşın hem bölge hem de Türkiye açısından önemli sonuçları olmuştur. Türkiye açısından en önemli toplumsal sonucu sayısı 3 milyonu geçen Suriyeli akınıdır. Günümüzde başta sınır illeri olmak üzere hemen hemen her ilde Suriyelilere rastlanmaktadır. Uzun sayılacak bir süredir Türkiye'de bulunan Suriyelilerin geri dönmeme ihtimali her geçen gün artmaktadır. Yerel halkın Suriyelilere yönelik bakışını anlayabilmek amacıyla yapılan bu araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel saha çalışması kısmında hazırlanan soru kâğıdı çadır ve konteyner kentlerin kurulmuş olduğu 5 ilde toplam 1380 kişi ile yüz yüze görüşülmek suretiyle uygulanmıştır. Veriler SPSS 20 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında ise çadır/konteyner kentlerin kurulmuş olduğu 5 ildeki 19 sivil toplum kuruluşu ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına genel olarak baktığımızda, artan Suriyeli nüfusa paralel olarak araştırma kapsamındaki illerde ekonomik ve toplumsal bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Başlangıçta misafir olarak görülen Suriyelilerin zamanla kalıcı hale gelmesinin yerel halkın Suriyelilere yönelik bakışını olumsuz yönde etkileyeceği varsayılsa da benzer göç deneyimleriyle karşılaştırıldığında Türkiye'de görece yüksek bir hüsnü kabulün varlığı düşünülebilir.Var olan sorunların daha da büyümemesi ve yerel halkla Suriyelilerin bir arada huzur içinde yaşaması için toplumsal uyum çalışmalarının bir an önce başlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study titled“Opinions of Local People toward Syrians in Turkey”is try to understand the opinions of the local people in 5 cities (Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay and Adana) where tent cities are located toward the Syrians in the context of the intergroup relationships. The internal conflict in Syria which began in 2011 has had many significant results both for the region and Turkey. The most significant social result for Turkey is the flow of asylum seekers more than 3 million. Today there are Syrians in almost every single city particularly in border cities. Having long been in Turkey, the possibility of the Syrians to return back to their country decreases day by day. The study used of both quantitative and qualitative research techniques. The quantitative part tried to identify the perceptions of the local people living nearby the tent camps. For this purpose a questionnaire were applied on 1380 people by face-to-face interviews in 5 cities. The data were analyzed via SPSS 20. The qualitative part focused on the NGO's in the 5 cities where the tent camps are located and semi- structured in-depth interviews were conducted and the representatives of 19 NGO's were interviewed. According to the general results of the study, in parallel with the increasing population of Syrians economic and social problems have emerged in cities in scope of the research. Become permanent over time, initially seen as a guest may a negative impact of local people's opinion toward the Syrian. But when compared with similar experiences of migration, it may be considered relatively high acceptance in Turkey. For not growing more of the issue and to live Syrians and local people together in peace the study on social cohesion should begin soon.