Hate speech and discriminatory language on social media: An analysis of Twitter posts targeting Syrian refugees
Sosyal medyada nefret söylemi ve ayrımcı dil: Suriyeli mültecileri hedef alan Twitter iletilerinin analizi
- Tez No: 675248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ERBEK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Suriye'de 2011 yılında yaşanan iç savaş neticesinde, milyonlarca Suriyeli zorunlu olarak başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Göç eden nüfusun önemli bir kısmı kademeli olarak Türkiye'ye giriş yapmış ve Suriye'deki siyasi istikrarsızlığın devam etmesi Türkiye'deki kalış sürelerinin uzamasına sebep olmuştur. Sosyal statüleri belirsizlik taşıyan Suriyeliler“göçmen”,“sığınmacı”ve“mülteci”gibi farklı kavramlar ile anılmaya başlanmışlardır. Bu süreçte, yerel halkın Suriyelilere bakışı ve algısı, Türkiye'de değişen sosyo-ekonomik şartların da etkisiyle olumsuz yönde etkilenmiş gözükmektedir. Sosyal medyada üretilen içerikler ve kullanılan dil, son yıllarda Suriyelilere karşı artış gösteren nefret söylemi ve yabancı düşmanlığına işaret etmektedir. Bu tezde, Suriyelilere yönelik nefret söyleminin geleneksel medyayla kıyaslandığında daha kolay takip, yayılım ve paylaşım olanağı bulduğu sosyal medya mecralarında nasıl üretildiği, Twitter platformu özelinde incelenmektedir. Dijital platformlardan Suriyelilere karşı üretilen ve son yıllarda artış gösteren Suriyelilere ilişkin Twitter gönderilerinin çözümlenmesi için, göç hareketinin uzun bir zaman dilimine yayılmış olması ve çalışmanın hacmi de dikkate alınarak 1 Ocak 2019 – 1 Haziran 2020 tarihleri arasındaki dönem esas alınmıştır. Bu zaman dilimini kapsayan paylaşımlardan 65 gönderi örneklem olarak seçilmiştir. Birinci bölümde nefret dili, söylemi ve yabancı düşmanlığı kavramları üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde nefret söylemi üzerine tartışmalara yer verilmiş ve nefret söylemi ile ilgili olarak ayrımcılık, önyargı ve kalıp yargı kavramları tanımlanarak aralarındaki farklara değinilmiştir. Nefret söylemi kavramının farklı türleri üzerinde durularak nefret söyleminin nefret suçuna nasıl dönüştüğü aktarılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümün devamında ise yabancı düşmanlığı kavramı tanımlanarak yabancı düşmanlığının unsurları olan tahrik, kin ve nefret ile hukuka aykırılık başlıkları açıklanmaktadır. Medyada yabancı düşmanlığı ve nefret söylemi konularının irdelendiği ikinci bölümde, medya, ideoloji ve söylem ilişkisi tartışılarak medyada yabancı düşmanlığı ve nefret söylemi üretiminin nasıl oluştuğu incelenmektedir. Bu bölümde geleneksel medya ve sosyal medya kavramları üzerinde durularak üretilen nefret söylemleri örnekler ile tartışmaya açılmıştır. Üçüncü bölümde Suriyelilere yönelik nefret suçu ve yabancı düşmanlığı konusuna yer verilmektedir. Suriyelilerin göç etme nedenleri ele alınarak, konunun medyaya yansıma biçimine değinildikten sonra, sosyal medya mesajları üzerinden nefret söylemi ve yabancı düşmanlığının nasıl ortaya çıktığı araştırılmaktadır. Yabancı düşmanlığı ile nefret söyleminin sosyal medyaya yansıması Twitter üzerinden alınan örnekler üzerinden değerlendirilmektedir. Çalışmada yer alan paylaşımlar“Suriyelilere Yardımcı Olanlara Karşı Geliştirilen Nefret Söylemleri”,“Suriyelilere Karşı Ortaya Çıkan Oluşumların Geliştirdikleri Nefret Söylemleri”ve“Bireysel Hesaplar Üzerinden Suriyelilere Karşı Ortaya Çıkan Nefret Söylemleri”olmak üzere üç başlık altında çözümlenmiştir. Twitter'da bu kapsama dair nefret içerikli ve ayrımcı ifadeler içeren gönderiler eleştirel söylem çözümlemesi yöntemi ile analiz edilmiş; nefret söyleminin nasıl üretildiği ve yayıldığı tespit edilerek, alınabilecek önlemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the civil war in Syria in 2011, millions of Syrians were forced to migrate to other countries. An important part of the migrating population has gradually entered Turkey and the continuation of political instability in Syria has led to a prolonged length of stay in Turkey. Syrians, whose social status is uncertain, started to be named after different concepts such as“immigrant”,“asylum seeker”and“refugee”. In this process, the overview of the local people and the Syrian perception appear to be adversely affected by the effect of changing socio-economic conditions in Turkey. The content and language used in social media point to the increasing hate speech and xenophobia against Syrians in recent years. In this thesis, an analysis on Twitter platform how hate speech against Syrians is produced in social media channels, where it is easier to follow, spread and share compared to traditional media. The period between January 1, 2019 and June 1, 2020 was taken as a basis for the analysis of Twitter posts on Syrians, which have been produced against Syrians from digital platforms and have increased in recent years, taking into account the long period of immigration movement and the volume of the study. 65 posts covering this time period were selected as the sample. In the first part, the concepts of hate language, speech and xenophobia are emphasized. In this section, discussions on hate speech are included; discrimination, prejudice and stereotype concepts are defined and differences between them are presented. By focusing on different types of the concept of hate speech, how hate speech turns into a hate crime is explained. In the rest of the first part, the concept of xenophobia is defined and the elements of xenophobia, such as provocation, hatred, and illegality, are explained. In the second part, in which xenophobia and hate speech issues in the media are examined, the relationship between media, ideology and discourse is discussed, and how xenophobia and hate speech production in the media occurs. In this section, the hate speech produced by focusing on the concepts of traditional media and social media is discussed with examples. In the third part, the issue of hate crime and xenophobia against Syrians is covered. After discussing the reasons for migration of Syrians and mentioning the way the issue is reflected in the media, it is investigated how hate speech and xenophobia emerged through social media messages. The reflection of xenophobia and hate speech on social media is evaluated through the examples taken on Twitter. The posts in the study were analyzed under three headings:“Hate Speech Developed Against Those Who Help Syrians”,“Hate Speeches Developed by Organizations Against Syrians”and“Hate Speeches Against Syrians Through Individual Accounts”. Critical discourse analysis method was used to analyze Twitter posts which contain hate content and discriminatory statements regarding this scope; how hate speech is produced and spread has been identified and discussed.