Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının geçici koruma statüsündeki Suriyelilere yönelik prososyal davranışları ile dinî tutumları arasındaki ilişki: Ankara/Altındağ örneği
The relation between the prosocial behavior of the citizens of Republic of Turkey to the Syrian under temporary protection status and their religious attitudes: The example of Ankara/Altındag
- Tez No: 668500
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmamız, 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş sebebiyle ülkelerini terk ederek Türkiye'nin Ankara/Altındağ ilçesine gelen Suriyeli göçmenlere bu ilçede yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dini motivasyonla yaptıkları prososyal davranışları konu almaktadır. Çalışmamız nicel bir araştırma olmakla birlikte“Kuramsal Çerçeve”bölümünde literatür incelemesine dayalı anlama, anlamlandırma, karşılaştırma, ilişkilendirme, analiz, yorumlama ve değerlendirme yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışmada Ankara/Altındağ ilçesinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yine bu bölgedeki Suriyeli göçmenlere dindarlık etkisiyle prososyal davranışta bulunmayı destekleyip desteklemedikleri, destekliyorlarsa bunun nasıl ve hangi ölçülerde olduğu tespit eedilmeye çalışıldı. Tez çalışmamız Giriş ve Sonuç bölümleri dâhil beş bölümden oluşmaktadır.“Kuramsal Çerçeve”başlıklı ikinci bölümde Suriyelilerin iç savaş sebebiyle Türkiye'ye gerçekleştirdikleri zorunlu göç; uluslararası koruma kavramı ve Türkiye'deki Suriyelilerin statüsü; Ankara/Altındağ sınırları içindeki Suriyeliler olgusu incelendi. Ayrıca prososyal davranış olarak yardım etme kavramı ve bununla ilgili sınıflandırma, yaklaşım ve etkili faktörler ele alındı. Üçüncü olarak dinlerin yardım etmeye bakışı ve dindarlık ile yardım etme arasındaki ilişki çeşitli açılardan incelendi.“Dini Motivasyonla Suriyelilere Prososyal Davranış Anketi”ifadelerinde değişkenler bazında farklılık olup olmadığını test etmek için“İki Değişken İçin Ki-Kare Testi”kullanıldı.“Bulgular ve Yorumlar”başlıklı dördüncü bölümde, katılımcılara uygulanan 20 maddelik anket ifadelerine 5'li likert çerçevesinde sağlanan katılım düzeyleri, kişisel bilgi formunda belirtilen yedi değişkene göre analiz edildi, yorumlandı ve değerlendirildi. Araştırmamızın bulgularından, Ankara/Altındağ ilçesinde yaşayan yerel halkın Suriyeli göçmenlere prosoyal davranış konusunda büyük ölçüde olumlu yaklaştıkları, onlara her türlü prososyal desteği sağlamaya istekli oldukları anlaşılmaktadır. Her değişken içindeki grupların ifadelere genellikle yüksek veya orta düzeyde, bazı grupların ise daha düşük seviyede destek verdikleri görüldü. Suriyeli kadın ve çocukların istismar edilmemesi için onları korumayı dini bir görev kabul etme; Suriyelilere bir haksızlık yapıldığında rahatsız olma; çalışan Suriyelilere hak ettikleri ücretin ödenmesini dini bir görev sayma; ihtiyaç sahiplerine yardımı teşvik eden ayet ve hadislerden etkilenerek Suriyelilere hayırda bulunmaya yönelme; Suriyelileri ötekileştirmenin din ile bağdaşmadığını düşünme, en yüksek katılım alan maddelerdir.“Ülkemize sığınmış Suriyelileri yük olarak görmüyorum.”ve“Suriyelileri seviyorum.”maddelerine verilen düşük katılım, bu bölgedeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında Suriyeli göçmenlere karşı bir antipati oluştuğunu ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
Our research is about the prosocial behavior with religous motivation of the citizens of Republic of Turkey, who live in Ankara/Altındag, to the Syrian refugees who left their countries because of the civil war began in 2011 and moved to Ankara/altındağ province of Turkey. Although our study is a quantitative research, comprehension, interpretation, comparison, association analysis, interpretation and evaluation methods and techniques based on literature review were used in the“Theoretical Framework”section. In this study, it is tried to be analyzed if the citizens residing in the Republic of Turkey in the Ankara /Altındag still under the influence of religiosity support the presence in prosocial behavior to the Syrian refugees in the region, how do they support. Our thesis study consists of five chapters including Introduction and Conclusion. In the second chapter titled“Theoretical Framework”, it's examined that the necessary migration of the Syrian because of the civil war, the concept of international protection status of the Syrian in Turkey and the phenomenon of Syrians in Ankara / Altındag. Also, it is discussed that the concept of helping as prosocial behavior and the related classification, approach and effective factors. Thirdly, it is examined the view of religions to help and the relationship between religiosity and helping from various angles. The questionnaire of“Prosocial Behavior Survey for Syrians with Religious Motivation”, it is used the“Chi-Square Test for Two Variables”to test whether there is any difference in expressions on the basis of variables. In the fourth section titled“Findings and Comments”, it is analyzed that interpreted and evaluated the levels of participation in the 20-item questionnaire statements were applied to the participants in the 5-point Likert framework according to the seven variables specified in the personal information form. From the findings of our study, it is understood that the local people living in Ankara / Altındag province have a positive attitude towards Syrian immigrants and are willing to provide them with all kinds of prosocial support. It is found that groups within each variable generally support the statements at a high or medium level, and some groups at a lower level. Considering it a religious duty to protect Syrian women and children from being abused; being disturbed when an injustice is done to Syrians; considering the payment of the wages they deserve to working Syrians a religious duty; being influenced by the verses and hadiths that encourage help to the needy and to turn towards helping Syrians; thinking that othering Syrians is incompatible with religion, are the substances with the highest participation.“I do not see Syrian refugees in our country as a burden”and“I love Syrians”material to the low turnout in the Republic of Turkey citizens in this area implies that a dislike formed against the Syrian immigrants.