Hidrofobik ve hidrofilik mineral flotasyonu üzerinde su kazanımının etkisinin araştırılması
- Tez No: 47189
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH ERSAYIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, amaç Önce flotasyonda hidrofîlik ve hidrofobik tanelerin davrammı üzerinde su kazanımımn etkisini tanımlamak ve daha sonra bu verileri kullanarak su ile taşınım için mevcut modelleri geliştirmek yada yeni modeller üretmek olmuştur. Bu amaca yönelik olarak, sadece hidrofîlik ve hidrofobik malzemeler kullanılarak yan kesikli fiotasyon testleri yapılmıştır. Hidrofîlik malzeme olarak saf kuvars ve hidrofobik malzeme olarak pirit konsantresi kullanılmıştır. Deneyler köpürtücü dozajı ve katı derişimi değiştirilerek her koşulda 5 tekrarlı olarak yapılmıştır. Tane boyu fraksiyonları bazında elde edilen test sonuçları kullanılarak var olan su ile taşınım modellerinin tahmin güçleri incelenmiştir. Model geliştirme aşamasında, su ile taşınım sürecinin fiziksel olarak tanımlanmasında mevcut modellerin eksiklMerinin belirlenmesinden sonra, katı derişiminin zamanla değişimi göz önüne alınarak hidrofîlik taneler için daha iyi bir model yapısı oluşturulabileceği sonucuna varılmıştır. Hidrofîlik tanelerin su ile taşınımı için düzenlenmiş olan model deneysel verilere daha iyi uyum sağlamıştır. Boyut fraksiyonları bazında elde edilen model parametrelerinin de fiotasyon deney koşullarından bağımsız olduğu bulunmuştur. Hidrofobik tanelerin su kazanımı ile ilişkilerini tanımlamak amacıyla, bu tanelerin konsantreye gerçek fiotasyon ve su ile taşınım olmak üzere İM temel mekanizma ile taşındıkları kabul edilmiştir. Gerçek fiotasyon mevcut yan ampirik eşitlikler kullanılarak modellenirken su ile taşınan kısım için hidrofîlik minerallerin su ile taşınımına benzer yapıdaki bir model oluşturulmuştur. Bu temel yapıdan yola çıkılarak iki değişik model yapısı geHştirilmiştir. Bu iki model arasındaki fark, modellerden birinde gerçek fiotasyonun verilen bütün koşullarda zaman bağımlı olmasına karşın, diğerinde su kazammına bağımlı olmasıdır. Her iki modelinde pirit fiotasyon verilerine iyi uyum sağlamasına rağmen ikincisinin sağladığı uyum daha iyi olmuştur. Su ile taşınımın katkısını açıklayan model parametrelerinin fiotasyon koşullarına güçlü bir bağlılığı görülmemiştir. Ön çalışmaları takiben, geliştirilen modeller, çeşitli oranlarda karıştırılarak hazırlanan kuvars, pirit karışımlan ile yapılan deneylerden elde edilen veriler kullanılarak test edilmiştir. Fiotasyon koşullarının model parametreleri üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Önceki bulgularla benzer olarak belirlenen modeller deneysel verilere tatminkar uyum göstermiştir. Fakat bazı parametrelerin fiotasyon koşullarına bağımlı olduğu görülmüştür. Bütün deney verilerine modellerin uyumları incelendiğinde, hidrofîlik tanelerin su ile taşımmı 2 için geliştirilmiş olan model doğrusal modele oranla daha iyi uyum sağlamış, r doğrusal 2 modelde 0.50-0.80 arasında olurken, önerilen modelde r 0.85 ve üzerinde olmuştur. Hidrofobik tanelerin davranımında ise gerçek fiotasyonun su kazanımımn fonksiyonu olarak 2 tanımlandığı model zaman bağımlı modele göre daha iyi uyum vermiş ve r değeri bu modelde 0.95 ve üstünde olurken, zaman bağımlı modelde 0.90 civarında olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the aim was first to investigate the effect of water recovery on the behavior of hydrophobic and hydrophilic particles in flotation, then to use the data to improve the existing models of entrainment or develop new models. For this purpose, initially semi batch flotation tests were conducted by using only hydrophilic and hydrophobic materials. Pure quartz and pyrite concentrate were used as the hydrophilic and hydrophobic material respectively. By varying frother dosage and solids concentration the tests were repeated five times for each set of conditions. The size based data obtained was, then, used to evaluate the ability of the existing models to define entrainment The same data was also used for developing new models. During the model development stage, by examining, the deficiencies of the existing models in physically defining the entrainment process were determined. It was concluded that better model structure for hydrophilic particles could be formed by considering the variations in solids concentration with time. This modified model of hydrophilic entrainment provided better fit to the test data. It was also found that size dependent parameter of the model was reasonably independent of flotation conditions. To define the relationship between the recoveries of water and hydrophobic particles, it was assumed that the particles reached to concentrate by mainly two mechanisms, i.e. natural flotation and entrainment, and natural flotation could be modeled by using the existing semi empirical kinetic equations while a model form similar to that of hydrophilic entrainment would be used for the entrainment component Stemming from this basic concept two different model structures were formed. The difference between the two was that one model structure based on the assumption that natural flotation of hydrophobic particles was only time dependent for given conditions while the other assumed that it was also dependent on the water recoveries. Both models provided satisfactory fit to the pyrite flotation data, though the latter was slightly better. The model parameters determining the contributions from entrainment did not exhibit strong dependence on flotation conditions. Following the initial studies, the models developed were tested by using the data obtained from the tests carried out by using various levels of artificial mixtures of quartz and pyrite. The effect of flotation conditions on the model parameters were also studied. The results confirmed the earlier findings that the proposed models provided satisfactory fit to experimental data, although some of the parameters appeared to show dependence on flotation conditions. In terms of the goodness of fit of the models to all the test data, the modified model of 2 2 hydrophilic entrainment provided better fit with r being mostly above 0.85 compared to r values among 0.50-0.80 of the existing linear model. For the behavior of hydrophobic particles, the model mat answers the degree of natural flotation is also a function of water recovery gave better fit with r values 0.95 and above, while to with time dependent model, r values around 0.90 were obtained.