Gökova karst kaynakları sisteminin uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri teknikleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 47188
  2. Yazar: H.ALİ GEMALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Akbük-Akyaka (Gökova Körfezi kuzeyi) arasında yer alan karst kaynaklan uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Bu kapsamda, uydu görüntüleri işlenmiş, çeşitli ölçekteki topografya, jeoloji ve hidrojeoloji haritaları sayısallaştırılmış ve sayısal ortamda elde edilen bu verilerin bütünleştirilmesiyle inceleme alanına ait coğrafi veritabanı oluşturulmuştur. Öncelikle, uydu görüntüleri ve sayısal arazi modelleri üzerinden çizgisel unsurlar tespit edilmiştir. Ayrıca, ısıl kızılötesi bandın kullanılmasıyla denize olan boşalımlar ile olası denizaltı boşalım noktaları belirlenmiştir. CBS ortamında çizgisel unsurlar ve boşalım noktaları ile diğer veriler (jeoloji, karst jeomorfolojisi unsurları, tektonik yapılar, topografya, kaynaklar ve arazi örtüsü) arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Gökova fay sistemi ile ilişkili olan kaynaklar körfezin kuzey ve kuzeydoğusundaki karstik birimlerden beslenmektedir. Çizgiselliklerin kıyıdaki boşalım noktaları ve karstik birimlerde yer alan morfolojik unsurlar ile ilişkileri bu modeli desteklemektedir. CBS ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak karstik kaynakların incelenmesi üzerine bir yaklaşım yapılmıştır. Daha kesin sonuçlar alınması için oluşturulan veritabanının detaylı ve periyodik olarak yer çalışmalarına dayanan hidrojeolojik verilerle desteklenmesi ve güncelleştirilmesi gerekmektedir. Öte yandan, bu çalışmanın bir sonucu olarak yer çalışması yapılması gereken hedef alanlar belirlenmiştir. Böylelikle, ileride yapılması düşünülen çalışmalarda kaynak ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karstic springs located between Akbük-Akyaka (North of Gökova Bay) were investigated by means of remote sensing and GIS techniques. In this context, a geographic database was formed by integrating data obtained from georegistered satellite images and digitized topographical, geological and hydrogeological maps. Linear features were extracted from digitally processed LANDSAT5-TM image acquired in August 1986 and shaded relief images obtained from digital elevation model of the study area. Discharges into the sea and probable submarine discharges were detected from thermal infrared images (6th band of LANDSAT5) dated June 1984 and August 1986. Relations among linear features, discharges and other parameters (geographic, geologic, geomorphologic, tectonic and land cover) were investigated. The karst system of the springs is assumed to be developed under the control of the Gökova fault system. And they are accepted to be recharged from the karstic rocks located at the north and north-east of the bay. The results of this study support this model. An approach was made to study Gökova karst springs by using GIS and remote sensing techniques. Determination of the target areas for ground studies was an other result of this thesis. So that, time and financial consumption will be reduced for future studies. To have more precise explanations on karst system of the springs, the geographic database formed in this study must be upgraded and updated with the conventional hydrogeological data (hydrological, hydrometeorological, hydrogeochemical, isotope hydrological, geophysical data...etc.).