A comparative study on the role of analogical reasoning in sustainable problem solving
Analojik akıl yürütmenin sürdürülebilir problem çözümündeki rolü üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
- Tez No: 471897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Analoji, daha önce öğrenilen bir bilgiyi ve elde edilen deneyimi yeni bir konseptte kullanma sürecine verilen isimdir. Analojik akıl yürütme tasarım eğitiminde, öğrenme ve problem çözme sürecinde yaygın olarak kullanılan bir konsepttir. Tasarım eğitiminde analojik akıl yürütme, öğrencilerin problem çözme sürecini kolaylaştırma amacıyla bir yardım aracı olarak kullanılabilir. Sürdürülebilirlik kavramı, günümüzde tasarım eğitiminin vazgeçilmez bir parçası olma yönünde ilerlemektedir ve bu kavram tasarım eğitiminin tüm müfredatına entegre edilmelidir. Bu tezin amacı sürdürülebilir problem çözme sürecinde analojik akıl yürütmenin bir araç olarak kullanılması, genel çözümün kalitesini artırıp artırmadığı ve problem çözme sürecini kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Analogy is the name given to the process of receiving knowledge from a learned and an experienced concept and using the acquired knowledge in a new concept. Analogical reasoning is a concept, which is commonly used in design education and problem solving. Analogical reasoning can be used as an help in the process of problem solving. Sustainability is a concept, which can be interpreted differently according to the field of use. The concept of sustainability should be an essential part of design education and combined with its entire curriculum. In the scope of this knowledge, this thesis aims to find out whether the use of analogical reasoning in the sustainable problem solving process improves the overall solution and simplifies the process or not.