Dynamic interaction between liquidity and sovereign credit risk: Evidence from Turkey
Likidite ve ülke kredi riski arasındaki dinamik etkileşim: Türkiye örneği
- Tez No: 471898
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, cari işlem açığını finanse etmek için yüksek derecede sermaye akışına ihtiyaç duyan Türkiye'nin likidite ve kredi riskinin birbiri üzerindeki dinamik etkileşimi incelenmiştir. Bir firma/ülke borç verenine (tahvil sahibine) taahhüt ettiği nakit akışını sağlayamadığı zaman temerrüte düşer. Tahvil sahipleri, bu temerrüt riskini yüklenmeleri karşılığında bir ücret talep ederler. Diğer yandan likidite, temel olarak bir teminatın, özellikle yüksek miktarları, düşük maliyetle ve fiyatında fazlaca bir oynama gerektirmeksizin, kolaylıkla alınıp satılması olarak tarif edilir. Yatırımcılar sözkonusu teminatların satışında karşılaşabilecekleri muhtemel zorluklara ilişkin bir ücret talep ederler. Her ne kadar, likidite ve kredi riskinin nasıl ölçülebileceği ile bu faktörlerin finansal varlık fiyatlaması üzerine etkisi üzerine literatürde bir çok çalışma mevcutsa da, bu iki risk faktörü arasındaki dinamik etkileşim, özellikle ülke bağlamında, çok az dikkate alınmıştır. Eğer kredi (likidite) riskinin likidite (kredi) riski üzerindeki etkisi kanıtlanabilirse, bu iki risk faktöründen birisi için alınacak tedbirlerin diğer risk faktörünün yıkıcı etkisini azaltmada etkin olacağı beklenebilir. Bu kapsamda, Türkiye'nin likidite ve kredi riskinin birbiri üzerindeki dinamik etkileşimini gözlemlemek amacıyla literatürde yer alan bir model kullandık. Türkiye'nin devlet tahvil piyasa verilerini kullanarak üç ayrı likidite ölçütü inşa ettik ve kredi riski için ülke kredi temerrüt swap fiyatlarını kullanarak bu iki risk faktörü arasındaki etkileşimi VAR düzeninde gözlemledik. Bu kapsamda, hem günlük hem de aylık bağlamda Granger-nedenselliğine ilişkin ciddi kanıtlar bulduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic interaction between liquidity and credit risk for Turkey, which highly needs capital inflow to finance its current account deficit, is examined. A firm/country defaults when it is unable to pay the lender (buyer of its bond) expected cash flows it committed to pay. Bond holders expect to be compensated by a premium in exchange for bearing default risk. Liquidity, on the other hand, is basically defined as the ease of trading a security, especially in large quantities quickly, at low cost and without moving the price. The investors require a premium for a possible difficulty in selling the securities in question. Although, there is a vast literature on the question of how to measure liquidity and default (credit) risk and the pricing impact of these two risk factors on financial assets, the dynamic interaction between these two has received very little attention, especially for sovereign (government) securities. If it turns out that credit (liquidity) risk affects liquidity (credit) risk, then any (precautionary) measures to improve one of these risks may alleviate the severe implication of the other. To this end, we used a model proposed in the literature to observe the dynamic interaction between liquidity and credit risk for Turkey. Using sovereign bond market data of Turkey, we build three different measures for liquidity and exploit sovereign Credit Default Swap (CDS) spreads to proxy credit risk in order to observe lead-lag relation between these two risk factors in a Vector Auto Regressive (VAR) setting. We find significant evidence of Granger-causality in both daily and monthly terms.