Germany's and Turkey's communicated soft power presence in Kosovo: A comparative analysis of two foreign policies
Almanya ve Türkiye'nin Kosova'daki yumuşak gücü: İki dış politikanın karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 471908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELVER BULDANLIOĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Geniş bir literatüre sahip olmasına rağmen yumuşak güç, bu konuda çalışan akademisyenler ve siyaset yapıcıları için bu gücün nasıl üretileceği, hangi cazibe özelliklerini taşıdığı veya yumuşak gücün ülke içi boyutları ve dış politikadaki ifadesi gibi pek çok belirsizliklerle uğraşmak zorunda olduğu bir alandır. Bu tez, ülkelerin yumuşak güç konusundaki iletişim farklılıklarını analiz etmeye çalışmaktadır. Bu amaçla Balkanlarda aktif rol oynayan iki ülke olan Türkiye ve Almanya'nın Kosova'ya yönelik yumuşak güç politikaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak hem literatür incelemesi hem de resmi yetkililer, araştırmacılar ve akademisyenlerle mülakatlar, saha araştırması ve ayrıca Türk ve Alman basın ve resmi internet sitelerinin internet bazlı içerik analizinden oluşan karma bir yöntem uygulanmıştır. Bu analizde, Türkiye ve Almanya'nın özellikle“kültürel ve fikirsel etki”alanında benzer politikalar izlediği, buna karşılık literatür incelemesi ve mülakatlarda iki ülkenin yumuşak güç iletişiminin oldukça farklı olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'nin yumuşak gücü büyük ölçüde önemli siyaset yapıcılardan etkilenmektedir. Öte yandan Almanya'nın yumuşak gücü daha kurumsallaşmış bir özellik göstermektedir. Başarılı bir yumuşak gücün elle dokunulmayan/görünmez bir güç olması gerektiğinden Almanya'nın Kosova'ya yönelik yumuşak gücü uzun vadede daha istikrarlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite its vast literature, scholars and policymakers concerned with soft power are still plagued with numerous uncertainties, such as how soft power can be derived effectively; what attraction specifically entails; or soft power's domestic dimensions and its expression in foreign policy. This dissertation attempts to analyze the question of how states differ in the communication of their soft power. In order to realize this goal, a comparative study scrutinizing the communicated soft power presence in Kosovo of Turkey and Germany – two key states that have actively been engaged in the Balkan region – has been undertaken. The methods of the research were a combined effort of literature review, field interviews with state officials, analysts, and academics, and web-based content analysis of German and Turkish newspaper and governmental websites. It has found that while there is an overlap of attribute focus between the two states, specifically in terms of“culture and ideational influence”, the literature and field interviews of each country suggest that the communicated soft power ends up vastly different. It appears that Turkey's soft power communication has been heavily influenced by certain key policy figures. Germany's soft power, on the other hand, has been much more institutionalized. Given that successful soft power communication requires intangibility/invisibility, Germany's soft power in Kosovo may also be more stable in the long-term.