Reclaiming the nation, moralizing politics: Narratives of political legitimacy in Autobiographies of Progressive Republican Party leaders
Millet iddiası, siyasetin ahlakileştirilmesi: Terakkiperver Cumhuriyet Partisi liderlerinin otobiyografilerinde meşrutiyet anlatıları
  1. Tez No: 471907
  2. Yazar: YASEMİN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tezde, Kurtuluş Savaşı ve Terakkiperver Cumhuriyet Partisi (TCP) liderleri Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy ve Rauf Orbay'ın hatıratlarının nasıl farklı bir siyaset alanı oluşturduğunu analiz ediyorum. Bu hatıratların, siyasi meşruiyet konusuna dair günümüz kamusal tartışmalarını, liderlik, vatanseverlik ve milli karakter kavramlarını yeniden tanımlayarak nasıl biçimlendirdiklerini mercek altına alıyorum. Otobiyografilerin analizi, dönem üzerine yapılan akademik çalışmalarda yaygın olan iki temel yorumun eksikliklerini gözler önüne sererek, TCP'yi, ya merkeze karşı çevresel bir muhalefet olarak gören, ya da İttihatçı mirasa aşırı vurgu yapan bu iki baskın bilimsel perspektifi aşmayı hedefliyor. Parti programı yerine hatıratlara odaklanıldığında, literatürde göz ardı edilmiş olan başka bir siyasi mirasın ortaya çıktığını görüyoruz: elit muhafazakâr milliyetçi düşünce. Bu metinlerde, milliyetçi bir ahlak anlayışı üzerine yapılan tartışmaların, modern Türkiye'de muhafazakâr sağ söylem üzerindeki merkezi rolünü göstererek, siyaset bilimi disiplininin sınırlarını, antropolojik ve edebi çalışmalar disiplinlerinin metotlarıyla zenginleştiren yeni bir metot getiriyorum. Terakkiperver Cumhuriyet Partisi'nin siyasi mirasının, bu hatıratlarda yaygın şekilde gördüğümüz, milli karakteri Türk milletine has bir erdem olarak varsayan, ahlakileştirici söylemler üzerine inşa edildiğini gösteriyorum. Yazarlar, otobiyografik metinler arasında kurulan bir siyaset alanında, Kurtuluş Savaşı'nda gösterildiği söylenen, kişisel karakter özelliklerine dayalı olan, milliyetçi bir ahlak temsiliyeti iddiasında bulunuyorlar. Bu tarz ahlakileştirici söylemlerin, değişik siyasi görüş ayrılıklarını, karakter veya kişilik gibi kavramlara referansla, ulusu yönetmeyi ve temsil etmeyi hak edenler ve etmeyenler arasındaki ayrılıklar şeklinde, yeniden tanımladığını gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I examine how autobiographical writing becomes a peculiar political space for Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy and Rauf Orbay, three major leaders of the Turkish War of Independence and the Progressive Republican Party (PRP). I unpack how their autobiographies have continued to shape contemporary public de-bates on political legitimacy by redefining rulership, patriotism and the national character (milli karakter). The analysis of their autobiographies transcends the scholarly works that either view PRP as a peripheral opposition against a top-down modernist center or overemphasize the Unionist political legacy. Focusing on autobiographies instead of their party program reveals the most neglected aspect of their ideological legacy within the existing literature — an idiosyncratic form of elitist conservative nationalism along with this Unionist legacy. I offer an innovative interdisciplinary approach that expands the political science discipline with anthropological and literary analyses by demonstrating the centrality of contestations over nationalist morality in shaping the right-wing conservative politics in contemporary Turkey. I analyze PRP's legacy by looking at how these autobiographical texts extensively build on moralizing discourses that presume a form of virtue specific to the Turkish nation—national character. Through an intertextual politics the authors claim to embody a nationalist morality that rests on character traits and dispositions that were displayed during the Independence War. I suggest that moralizing discourses ultimately reframe a complex set of political disagreements of the time in terms of character and personality — those who are worthy of representing and governing the nation, vs. those who are not.