Revolution, modernity and the Arab Spring
Devrim, modernleşme ve Arap Baharı
  1. Tez No: 471909
  2. Yazar: PETRA CAFNİK ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma, küresel medya söylemlerinin“Arap Baharı”nın devrimci çıkarımlarını nasıl dilsel ve söylemsel olarak değersizleştirdiğini eleştirel olarak incelemektedir. Çalışmada, medya çerçeveleme yaklaşımı kullanılmaktadır ve küresel medyanın“Arap Baharı”kurgusunu üç adımda ele alarak devrimci bir eylem olarak değerlendirmektedir. İlk olarak,“Arap Baharı”isminin çerçevelemesinin ve kullanımının kendisinin nasıl olayın iki farklı özelliğini imlediğini işaret ettiğini araştırmaktadır. Bunlar“Arap”ve“bahar”olmaya dair özellikler olarak öne çıkmaktadır. Ikinci olarak, devrimin uluslararası kavramsallaştırmasına odaklanmakta ve bunun batılı moderniteyle ilişkisini sorgulayarak küresel medyanın batı dışı devrimlere nasıl yaklaştığını ve yansıttığını araştırmaktadır. Üçüncü olarak, küresel medya ile yerel medya pratiklerini karşılaştırarak, Avrupa merkeziyetçi anlayışın, olayları tanımlayışının küresel haber kaynaklarını nasıl etkilediğinin altını çizmektedir. Bu çalışmaya göre, Arap Baharının bölgesel, kültürel ve siyasal özelliklerin küresel medya haberciliğini etkilemiştir. Küresel Batı medyası Arap dünyasındaki devrimleri ele aldığında görülmektedir ki,“Arap Baharı”sadece bir isim olmaktan öte, olayların siyasi ve sosyal bağlamlarının bir yoğuşması haline gelmiştir. Batı medyası, Arap Baharını tüm Arap bölgesini kapsayan bir olay, her an irade ve kalkınmanın bastırılmasına dönüşebilecek geçici bir uyanış olarak kavramsallaştırmıştır. Buna ek olarak, medya tarafından kullanılan devrim kavramı, olayları bazı açılarından açıklamakta yetersiz kalmıştır. Bunların ilki kavramın kendi batılı kimliği ile tanımlanmış oluşu, ikincisi ise yine kendi Avrupalı bağlamına ait olan modernleşme ve kalkınma anlayışı ile anlamlandırılmış olmasındadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation critically examines how linguistic and discursive practices in global media discourses devalorize the revolutionary implications of the so called Arab Spring. By using media framing analysis it approaches the global media's construct of the Arab Spring as a revolutionary event in three steps. First, it analyzes framing and usage of the name Arab Spring, showing how the name itself implies two defining characteristics of the events: the Arabness and the Springness. Second, it focuses on the universal conception of revolution, questioning its relationship with Western modernity that affects the way global media approach and represent non-Western revolutions. Third, it compares global media practices with local media practices, highlighting how Eurocentric understanding of the events affects media reporting in global news outlets. The thesis finds that regional, cultural, and political peculiarities of the Arab Spring affected global media's reporting. When the global Western media approached the revolutions in the Arab world, the Arab Spring was not just a name; it became a condensation of political and social contexts that provided the meaning for the events. Western media has conceptualized the Arab Spring as a regional Arab event, a temporary awakening, that can suddenly turn into a suppression of will and progress. Further on the concept of revolution as used by the media failed to explain the events: first, because the concept is defined by its own Western identity; second, because it is defined with its own understanding of modernization and progress that is specific to the European context.