The effects of Foucault's thought in the contemporary Arab world
Foucault düşüncesinin çağdaş Arap düşüncesindeki etkileri
  1. Tez No: 877237
  2. Yazar: WESAMELDIN MAHMOUD GHAZI KHAMIS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Michel Foucault, bazılarının verme ve alma ilişkileri olarak sınıflandırdığı, iktidarın bireylerle ilişkilerinin sırlarına ışık tutmada önemli bir role sahip olan modernitenin filozoflarından biri olarak kabul edilir; ancak Foucault'nun bu konuda başka bir görüşü vardır; İktidar vardır, direniş vardır ve iktidar her yola başvurur. İktidar, sahip olduğu kurumlar sayesinde, bireyler üzerindeki etki ve kontrolünü genişletmekte ve her sonucu kendi çıkarlarına hizmet etmesi için kullanmaktadır. Çağdaş Arap yazar ve filozofların Michel Foucault'nun eserlerine ve bazılarının tercümelerine olan ilgisi, yazılarında ve tartışmalarında ve birçoğunun Michel Foucault'nun terim ve yorumlarını kullanmasında açıkça görülüyordu. Hatta bazıları Michel Foucault'nun bazı terimleriyle aynı anlam ve bağlamı alan kitaplar bile yazdı. Ayrıca onun dersleri ve konferansları tercüme edilerek Arap okuyucuya sunuldu ve mesele bundan da öteye gitti. Michel Foucault'nun kullandığı terimler üzerine bir kitap yazarak. Michel Foucault'nun yaşamının bir yönünde, onun Arap ülkelerinden birindeki (Tunus) varlığı, üniversite öğrencileri ve Arap toplumu üzerinde nüfuz ve nüfuz yönleri olarak bilinen etkinin yaratılmasında önemli bir rol oynamıştır. Tunus devrimine katıldı ve çağdaşlarının tanıklıkları ve sözleriyle devrime önemli bir rol oynadı ve bir öğretmen olduğu için nüfuz sahibi oldu. Onu toplayın ve bireyler üzerindeki otoriter uygulamaların bir yönü hakkında yakından bilgi edinin.
Özet (Çeviri)
Michel Foucault is considered one of the philosophers of modernity who had a prominent role in shedding light on the secrets of power's dealings with individuals, which some have classified as relationships of give and take, but Foucault has another opinion on that, which is that whenever power exists, there is resistance, as power seeks through every means. The institutions it owns enable it to extend its influence and control over individuals and pursue everything that serves its interests. The interest of contemporary Arab writers and philosophers in the works of Michel Foucault and the translation of some of them was evident in their writings and discussions, and the use by many of them of Michel Foucault's terms and interpretations. Some of them even wrote books that took the same meaning and context as some of Michel Foucault's terms. In addition to that, his lessons and lectures were translated and presented to the Arab reader, and the matter went beyond that by writing the books of Michel Foucault used himself. In one aspect of Michel Foucault's life, his presence in one of the Arab countries (Tunisia) played a major role in creating what is known as the aspects of influence and influence, the influence on university students and the Arab community, given that he actively participated in the Tunisian revolution and contributed to it a major role with testimonies and mentions of it by his contemporaries, and influence because he was a teacher. Collect it and learn closely about one aspect of authoritarian practices over individuals.