Biyodisk reaktörde aspergillus niger (fürsan) kullanılarak sitrik asit üretimi
- Tez No: 47191
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİR CANSUNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Aspergillus niger (Fürsan) kullanılarak biyodisk reaktörde sitrik asit sentezi çalışılmıştır. öncelikle sitrik asit sentezleyen suşlarla ilgili verim çalışmaları yapılmış ve en verimli suş olarak Aspergillus niger (Fürsan) saptanmıştır. Biyodisk reaktörde optimum sitrik asit sentezini saptayabilmek için çeşitli fizyolojik parametreler ile çalışılmıştır. înkübasyon sıcaklığının optimum değeri 30 °C olarak saptanmıştır. Başlangıç pH' sının optimum değeri pH:3.8 olarak bulunmuştur. Disk dönüş hızı 2 devir/dakika olduğunda optimum sitrik asit sentezi oluşmaktadır. Ayrıca başlangıç şeker (sukroz) miktarının optimum değeri de %14 w/v olarak saptanmıştır. Belirli bir inkübasyon süresinden sonra besi. yerinin yenilenmesi ile yapılan yarı sürekli üretim çalışmasında ise sitrik asit eldesininV kesikli sisteme oranla yaklaşık 3 kez arttığı saptanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda sitrik asitin en yüksek değeri 6gr/lt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The citric acid synthesis of Aspergillus niger (Fürsan) grown on biodisc was investigated. Prior to the cultivation, studies on selecting the strain with maximum citric acid yield were carried out and Aspergillus niger (Fürsan) was found to be the strain with maximum yield. In order to determine the optimum level of citric acid synthesis on biodisc reactor, various physiological parameters were examined. The optimum level of incubation temperature was found to be 30°C, while the initial pH was 3.8. The maximum performance of the reactor was reached when the rotation of the discs was 2rpm; while the initial sucrose level was 14% w/v. The semi continuous cultivation of the fungus, following the batch system, revealed that the citric acid yield was increased approximately three times compared to the batch cultuvation. The maximum citric acid level was found to be 6gr/lt at the end of the studies.