Analyzing the effects of thermal comfort and indoor air quality in design studios and classrooms on student performance
Sınıf ve stüdyolardaki ısıl konforun ve iç mekan hava kalitesinin öğrenci performansına etkisinin analizi
  1. Tez No: 471922
  2. Yazar: ALİ RANJBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, tasarım stüdyolarında ve sınıflarda farklı havalandırma koşullarının ısıl konfor ve iç mekan hava kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda öğrenci performansıyla olan ilişkilerini de araştırır. Bu amaçla, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde hem stüdyo hem de sınıfta deneysel ve öznel ölçümler yapılmıştır. CO2 konsantrasyonu, iç sıcaklık ve nem değerleri, kış ve yaz sezonunda üç havalandırma koşulunda toplanmıştır: 1) kapı ve pencereleri açmadan olan koşul; (2) doğal havalandırma koşulu ve (3) mekanik TROX okul-hava cihazının kullanıldığı koşul. Isıl konfor ve iç mekan hava kalitesi, üç farklı havalandırma koşulunda CO2 konsantrasyonu, sıcaklık ve nem değerleri ile araştırıldı. Her iki mevsimdeki bu üç koşulda da öğrenci performansı yoğunlaşma ve dikkat testi sonuçlarına dayanarak değerlendirildi. Hem deneysel hem de öznel sonuçlar, mekanik TROX okul-hava cihaz koşulunun, öğrencilerin konsantrasyonunun ve dikkatinin en yüksek değerlerinin elde edildiği sınıf iç mekan ortamı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to evaluate the effects of the different ventilation modes on thermal comfort and indoor air quality in design studios and classrooms. It also investigates its associations with student performance. For this purpose, experimental and subjective measurements are used in both studio and classroom, in Interior Architecture and Environmental Design Department at Bilkent University, Ankara. CO2 concentration, indoor temperature, and humidity values are collected in both winter and summer season under the three modes of ventilation: 1) without opening door and windows mode setting; (2) natural ventilation mode and (3) the mechanical TROX school-air unit mode. The thermal comfort and IAQ was investigated through CO2 concentration and temperature and humidity in these three different ventilation modes. Under these three modes in both seasons, student performance is assessed based on concentration and attention test results. Both experimental and subjective results have shown that the mechanical TROX school-air unit mode is the most satisfactory indoor environment in terms of standards, where the highest grade of students' concentration and attention are obtained.