Büyükşehir alan genişlemesinin turizm belediyeleri üzerine etkisi: Muğla örneği
Expansion of the municipal boundaries of the metropolitan cities and its effect on tourism municipalities: The case of Muğla
- Tez No: 471932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
2012 yılının Aralık ayında yayımlanan 6360 sayılı Yasa ile Türkiye'de büyükşehirlerin yönetimine ilişkin yeni bir düzenleme ortaya konmuştur. Bu düzenleme ile birlikte, İstanbul ve Kocaeli illerinde uygulanan il mülki sınırında büyükşehir modeli, radikal bir şekilde genişletilmiş ve yeni büyükşehir sistemi 30 ilde 2014 Yerel Seçimlerinden sonra uygulanmaya başlamıştır. Yeni kurulan büyükşehirlerden biri de Muğla'dır. Bu çalışmada, büyükşehir alan genişlemesinin, turizm özelliği ile öne çıkan Muğla'da ne gibi sonuçları olacağı incelenmiştir. Mülakat tekniğinin kullanıldığı alan çalışması ile yerel yönetim temsilcilerinin görüşlerine başvurulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, sahip olduğu turizm potansiyeli, coğrafi ve kentsel yapısından dolayı Muğla ilinin büyükşehir statüsüne uymadığı saptanmıştır. Bu yüzden, Muğla gibi illerin farklı bir yerel yönetim modeli ile yönetilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new regulation on the management of the metropolitan cities in Turkey has been put forward with the law numbered 6360, published in December of 2012. With this regulation, the metropolitan model at the provincial property boundary apllied in İstanbul and Kocaeli provinces, has been radically expanded and started to be implemented in 30 provinces after the local elections in 2014. One of these 30 provinces is Muğla. In this study, the consequences of the enlargement of the metropolitan area of Muğla, which stands out with its characteristic tourism examined. With the fieldwork of the interview tecnique, the wiews of local representatives have been consulted. As a result of the evaluations, it has been determined that Muğla province didn't comply with the metropolitan status due to its tourism potential, geographical and urban structure. So it has come to the conclusion that provinces such as Muğla should be administrated with a different model.