Turizmde tören yiyecek ve içeceklerinin rolü: Mersin ili araştırması
The role of tourism traditional food and beverages: Mersin area research
  1. Tez No: 471935
  2. Yazar: RABİA YEDİGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYSAL YENİPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Folklore, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geleneksel değerleri yansıtan farklı yemekler konuklarda merak uyandırmakta başlı ba-şına turistik çekim kaynağı olmaktadır. Bu yönüyle tören yemekleri turistik ürün niteliği ka-zanmaktadır. Mersin, Anadolu'nun güneyinde yer alan önemli bir kenttir. Konumu gereği çok göç alan bir kenttir. Suriye, Kıbrıs, Girit, Doğu ve Güneydoğu'dan fazlaca göç alan Mersin'in mutfağı da bu göçlerden etkilenmiştir. Bu göçlerle birlikte Mersin'in yöresel mutfağı değişime uğramıştır. Çalışmanın amacı; unutulmaya yüz tutmuş kültürel miras niteliğindeki tören yemeklerini tespit edip kültürel miras olarak gelecek kuşaklara taşınması ve turistik ürün olarak değerlendirilip tanıtılmasına katkı sunmaktır. Araştırma evreni; Mersin merkezde yaşayan menşei ilçeleri olan ve hala ilçelerle bağı devam eden ve törenlerde hazırlanan yiyecekler hakkında bilgi sahibi olan 40 yaş ve üstü kişilerden oluşmaktadır. Nitel araştırma yöntemi ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. 105 katılımcıdan elde edilen veriler betimsel analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda geçiş dönemine ait doğum, düğün, ölüm törenlerindeki, milli dini kökenli törenlerdeki, bayramlardaki, Hıdırellez ve nevruz gibi diğer törenlerdeki yiyecek ve içecekler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diferent dishes that reflect traditionals make the guests curious and become an attrac-tion for tourist on its own. Depending on this feature the traditional dishes gain the title as tou-ristic product. Mersin is one of the most important cities in the South of Anatolia. The Mersin cusine has been affected by the migrations from Syria, Cyprus, Crete and from The East and Southeast . With these migrations Mersin's traditional and local cusine has been changed. The aim of this study is to identify the ancient traditional dishes that had nearly vanished, to transfer our treasurable legacy to the next generations and to present them as touristic products. Target population of the study consists of people over 40 who have the satisfactory information about our traditional dishes and live both in the centre and outskirts of Mersin. The participants were interviewed face to face according to the qualitative method. The data, which was accured by the qualitative method among 105 partipants, was evaluated by descriptive analysis. At the end of the research, the dishes that are prepared at transitional period events such as weddings, funerals, national or religious celebrations, holidays, Hıdrellez and Nawruz were identified.