Düğün turizmi kapsamında Antalya ve İstanbul destinasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of Antalya and İstanbul destinations within the scope of wedding tourism
- Tez No: 491364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UNUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada turizmde yeni ortaya çıkan ürünlerden biri olan ve düğün turizmi olarak adlandırılan turizm ürününün Antalya ve İstanbul destinasyonlarında paydaşların görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Antalya'nın ve İstanbul'un düğün turizm pazarındaki mevcut durumunu, düğün turizm olanaklarını, hangi özelliklerinin ön plana çıkarılması gerektiğini, düğün turizminde sahip oldukları fırsatları, rakiplerini, potansiyel pazarlarını, bu pazarlardaki paylarının nasıl arttırılabileceğini ve dünyada bilinen, tanınan ve tercih edilen birer düğün destinasyonu markasına sahip olup olamayacaklarını tespit etmektir. Olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kasti (kararsal) örnekleme yöntemi ya da diğer adıyla amaçsal (amaçlı) örnekleme yöntemi seçilmiştir. Çalışma verileri Ocak-Aralık 2017 ayları arasında açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan anket formları ile toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda, Antalya ve İstanbul'da çiftlerin alkollü/alkolsüz yemekli düğünler, müzikli eğlencesi olan ve kapalı salonlarda ya da havuz, plaj, bahçe gibi açık havadaki alanlarda yapılan düğünleri tercih ettikleri belirlenmiştir. Düğün turizm uygulayıcılarının, ulaşım, konaklama, düğün töreni, yiyecek-içecek hizmetleri, düğün ekstraları ve yasal işlemlerin yürütülmesi ile ilgili danışmanlık hizmetlerini verdikleri tespit edilmiştir. Antalya'nın düğün turizmindeki güçlü yönlerinin, mevcut altyapı ve üstyapı imkânları, sahip olduğu doğal, kültürel çekicilikler, ulaşım kolaylığı ve fiyat çeşitliliği; zayıf yönlerinin ise, pazarlama sorunları, fiyat rekabetinin hizmet kalitesini düşürmesi ve ülke imajındaki sorunlar olduğu belirlenmiştir. Antalya'nın düğün turizmindeki fırsatları, pazardaki yönelimler; tehditleri ise, siyasi problemler, fiyat rekabeti ve vergilerin yüksek olması olarak tespit edilmiştir. İstanbul'un düğün turizmindeki güçlü yönleri, mevcut altyapı ve üstyapı imkânları, sahip olduğu doğal, kültürel çekicilikler, dünyadaki bilinirliği ve marka değeri, fiyat çeşitliliği; zayıf yönleri ise, şehir planlaması, tanıtım sorunlar, maliyetlerinin artması olarak tespit edilmiştir. İstanbul için düğün turizmindeki fırsatlar, dünyada bilinen bir şehir olması, Türk mutfağının zengin çeşitliliği ve tarihi geçmişiyle oluşturduğu merak duygusu, açık alanları, uzmanlaşmış turizm çalışanları, turizm pazarlarındaki yönelimler, ulaşım kolaylığı; tehditler ise, siyasi problemler, nüfusu ve kamunun ilgisiz kalması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the tourism product which is one of the newly emerging products in tourism which is called wedding tourism has been evaluated in accordance with the opinions of the stakeholders in Antalya and Istanbul destinations. The aim of the study is to determine the present situation of Antalya and Istanbul in the wedding tourism market, wedding tourism facilities, which features should be foregrounded, opportunities, competition, potential markets and how their share in these markets can be increased, and whether they will have a known and preferred wedding destination brand in the world. The purposive sampling method was chosen from non-probability-based sampling methods. Study data were collected from January to December (2017) by questionnaire forms consisting of open and closed-ended questions. It has been determined that couples in Antalya and Istanbul prefer weddings with alcoholic / non-alcoholic meals, weddings held in closed lounges or open-air areas such as pools, beaches and gardens. On the other hand, it has been determined that wedding tourism practitioners provide consulting services on transportation, accommodation, wedding ceremonies, catering services, wedding extras and the execution of legal proceedings. It has identified that Antalya's strengths in wedding tourism are existing infrastructure and superstructure possibilities, natural, cultural attractions, transportation convenience and price range. On the other hand its weaknesses are identified as marketing problems, price competition reducing the quality of service and problems in the image of the country. It has been determined that, in wedding tourism, Antalya's opportunities are market trends, its threats are political problems, price competition and high taxes. When the same issue is evaluated in terms of Istanbul, its strengths are existing infrastructure and superstructure possibilities, natural and cultural attractions, awareness and brand value in the world, price diversity; its weaknesses are city planning, promotional problems, increased costs. Opportunities in wedding tourism for Istanbul are the advantages of being a known city in the world, the rich variety of Turkish cuisine, curiosity towards its historical background, open spaces, specialized tourism workers, tourism market orientations, transportation convenience. On the other hand İstanbul's threats in the wedding tourism are political problems, its population and apathy of public.