Finansal gelişme ve yenilenebilir enerji tüketimi ilişkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için bir inceleme
The nexus between financial development and renewable energy consumption: A review for developed and emerging countries
  1. Tez No: 471965
  2. Yazar: OĞUZ SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İSKENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Finansal gelişme ile enerji tüketimi finans çevrelerinde sıklıkla araştırılan konuların başında gelmektedir. Bu çalışmanın gerçekleştirilmesindeki temel amaç, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde finansal gelişme düzeyi ile yenilenebilir enerji tüketimi arasında bir ilişki bulunup bulunmadığını belirlemektedir. Uluslararası literatürde gerçekleştirilen çalışmalarda bu ilişkinin varlığına işaret eden bulgulara ulaşılmıştır. Bu çalışmada konu literatürden farklı olarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından ayrı ayrı incelenmiştir. Finansal gelişme ve yenilenebilir enerji tüketimi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla 23 gelişmiş ve 20 gelişmekte olan ülke olmak üzere toplam 43 ülkenin, 1990 – 2012 yılları arasında yıllık frekanstaki verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmada yöntem olarak Sistem GMM yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar gelişmiş ülkelerde bankacılık değişkenleri ile yenilenebilir enerji tüketimi arasında anlamlı, güçlü ve pozitif yönde bir ilişkiyi ortaya koymaktadır. Ancak elde edilen bu ilişki gelişmekte olan ülkelerde tespit edilememiştir. Gelişmekte olan ülkelerde sadece piyasa kapitalizasyonunun GSYH'ye oranı ve mevduat banka aktiflerinin GSYH'ye oranı değişkenlerinin yenilenebilir enerji tüketimi üzerinde pozitif ve anlamlı etkisine ulaşılmıştır. Gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanında bankacılık sisteminin rolünü daha fazla olması bu çalışmada yenilenebilir enerji tüketimi ile finansal gelişmeyi temsil eden bankacılık değişkenleri arasındaki ilişkiyi destekler nitelikte bir mekanizmadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between financial development and energy consumption is the most frequently research subject in the field of finance. The main objective of carrying out this study is to determine whether there is a relationship between financial development and renewable energy consumption in developed and emerging countries? In researches carried out in international literature, the findings were pointing to the existence of this relationship. In this study, the subject is examined separately from the literature in terms of developed and emerging countries. Annual frequency data obtain for totally 43 countries, consisting of 23 developed and 20 emerging countries, are utilized in order to examine the relationship between financial development and renewable energy consumption. System GMM approach is used as the method of study. The results of the performed analysis show that there is a significant and positive relationship between banking variables and renewable energy consumption in developed countries. However, this relationship cannot be detected in emerging countries. In emerging countries, the variables such as deposit money banks' assets to GDP and stock market capitalization to GDP are determined to have significant and positive effects on renewable energy consumption. The role of the banking system in financing renewable energy investments in developed countries is much greater, which is a qualitative mechanism in support of the relationship between renewable energy consumption and banking variables representing financial development in this study.