Küreselleşme ve yenilenebilir enerji tüketimi ilişkisi üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study on the globalization renewable energy consumption link
- Tez No: 994095
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN, DOÇ. DR. BİGE KÜÇÜKEFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ekonometri, Enerji, Economics, Econometrics, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Çevresel bozulmanın küreselleşme etkileri insan refahı üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta, ekonomik büyüme modellerinde tartışmalara yol açmaktadır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında küreselleşmenin ve yenilenebilir enerji arasındaki ilişki 1995-2021 dönemi arası incelenmektedir. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kullanımının küreselleşme etkisini ekonomik büyüme, bilişim teknolojileri ve finansal gelişme göstergeleri ile birlikte incelenmektedir. Tezde ilk olarak doğrusal-logaritmik bir model uygulanmaktadır. Tezde metedolojik olarak ilk aşamada yatay-kesit bağımlılığı testleri uygulanmaktadır. İkinci aşamada eğim homojenliği\heterojenliği testleri uygulanmaktadır. Üçüncü aşama ise değişkenlerin birim kök analizi araştırmasını kapsayıp bu amaçla Pesaran CADF testi uygulanmaktadır. Dördüncü aşamada Pedroni ve Westerlund'un eşbütünleşme teknikleri ile seriler arasındaki eşbütünleşmenin incelenmesidir. Pedroni'nin literatüre sunduğu FMOLS tahmincisi katyasıların tahmin edilmesinde kullanılmaktadır. Bu, beşinci aşamayı içerir. Son aşamda ise Dumitrescu-Hurlin'nin nedensellik yaklaşımı uygulanarak nedensellik ilişkisi analiz edilmektedir. Her bir kesit için yatay-kesit bağımlılığı tespit edilmiştir. Panelde eğim heterojenliğinin varlığı belirlenmiştir. Westerlund ve Pedroni eşbütünleşme sonuçları seriler arasında bir eşbütünleşmeye yani küreselleşme, ekonomik büyüme, bilişim teknolojileri, finansal gelişme ile yenilenebilir enerji arasında uzun dönemli bir ilişkiye vardır. FMOLS tahminleri ise bir taraftan küreselleşme ve ekonomik büyümenin yenilenebilir enerji kullanımı artırdığını diğer taraftan da bilişim teknolojileri ve finansal gelişmenin yenilenebilir enerji kullanımını düşürdüğü yönünde bulgular sunmaktadır. Dunitrescu-Hurlin nedensellik analizi ise küreselleşmeden yenilenebilir enerji kullanımına doğru tek yönlü bir nedenselliğe rastlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of globalization on environmental degradation negatively impact human well-being and lead to debates in economic growth models. Therefore, this thesis examines the relationship between globalization and renewable energy between 1995 and 2021. This study investigates the impact of globalization on renewable energy use in conjunction with economic growth, information technology, and financial development indicators. The thesis first employs a linear-logarithmic model. Methodologically, the first stage involves cross-sectional dependence tests. The second stage involves slope homogeneity/heterogeneity tests. The third stage includes unit root analysis of the variables, using the Pesaran CADF test. The fourth stage examines cointegration between the series using Pedroni and Westerlund's cointegration techniques. Pedroni's FMOLS estimator, introduced to the literature, is used to estimate the coefficients. This constitutes the fifth stage. Finally, the causality relationship is analyzed using Dumitrescu-Hurlin's causality approach. Cross-sectional dependence was determined for each section. The presence of slope heterogeneity in the panel was identified. Wenderland and Pedroni's cointegration results indicate a cointegration between the series, meaning along-term relationship between globalization, economic growth, information tecnology, financial development and reneweble energy. FMOLS estimates, on the other hand, present findings suggesting that globalization and economic growth increase renewable energy use, while information technologies and financial development decrease it. The Dunitrescu-Hurlin causality analysis reveals a unidirectional causality from globalization to renewable energy use.