Investigation of the effect of oil holes on the computer aided design of the crankshaft of an IC engine by the finite element method
İçten yanmalı motorlarda krank milinin bilgisayar destekli tasarımında yağ delikleri etkisinin sonlu eleman metoduyla inclenmesi
- Tez No: 47204
- Danışmanlar: PROF.DR. A. DEMİR BAYKA, PROF.DR. A. ERMAN TEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Öz İÇTEN YANMALI MOTORLARDA KRANK MİLİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMINDA YA? DELİKLERİ ETKİSİNİN SONLU ELEMAN METODUYLA İNCELENMESİ Madhobe, Abdiwahab Muhumed Yüksek Lisans, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Demir Bayka Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Erman Tekkaya Ağustos 1995, 164 Sayfa Daha önce yapılan ve içten yanmalı bir motorun krank milinin bilgisayar destekli tasarımının sonlu eleman metodunu kullanan AŞKA programı ile incelenmesini kapsayan bir program genişletilerek ve ANSYS 5.0 ve 5.0 A kullanılarak yağ deliklerinin etkileri incelenmiştir. Önceki araştırmada yağ delikleri, düşük elastik modülüslü malzeme kullanılarak simüle edilmişti. Bu araştırmada yağ deliklerinin krank mili içerisindeki gerçek şekillerinin geometrik modellemesi yapıldı. Ayrıca denge ağırlıklarının etkileri de ek olarak incelendi. Krank milinin mukavemet analizi için gerekli termodinamik ve kuvvet hesaplarını yapan ve Turbo Pascal dilinde yazılmış bir program geliştirildi. Bu programdan alınan sonuçlar ANSYS programına giriş verisi olarak kullanıldı. Anahatar kelimeler : Krank mil, Yağ delikler, Sonlu Eleman Metodu, Modelleme IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE EFFECT OF OIL HOLES ON THE COMPUTER.AIDED DESIGN OF THE CRANKSHAFT OF AN IC ENGINE BY THE FINITE ELEMENT METHOD Madhobe, Abdiwahab Muhumed M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. A. Demir Bayka Co-Supervisor : Prof. Dr. A. Erman Tekkaya August 1995, 164 Pages A previous study in which the computer aided design of the crankshaft of an internal combustion engine was done using the ASKA finite element program has been further developed to take into consideration the effect of oil holes using the ANSYS 5.0 and 5.0A programs.In the earlier study, the oil holes were modeled by placing a material of very low modulus of elasticity in their position. In this study, the oil holes have been modeled in their true geometrical position in the crankshaft. The effects of the counterweights were also checked as a further addition. For the stress analysis of the crankshaft a program written in the Turbo Pascal language which makes the necessary thermodynamic and force calculations has been modified. The results obtained from this program have been used as input data for the ANSYS finite element analysis program. Key words : Crankshaft, Finite Element Method, Oü holes, Modeling. m