The importance of south caucasus: Will Russian Federation lose great power status in the struggle for south caucasus?
Güney Kafkasya'nın önemi: Rusya Federasyonu Güney Kafkasya için mücadelede büyük güç durumunu kaybedecek mi?
- Tez No: 472044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MAHMUT DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte oluşturulması zorunlu bir ihtiyaç haline gelen yeni bir dünya düzeni için, Trans-Kafkasya olarak da adlandırılan Güney Kafkasya bölgesi, birçok açıdan oldukça önemli bir hale geldi.Bundan dolayıdır ki, dünyanın birçok büyük gücü, dünya üzerindeki etkinliğini artırmak için bu bölgeyi öncelikli hedef noktalarına koydular. Bölgenin jeopolitik ve stratejik konumu, dünyanın bu gününü ve de yarınını derinden etkileme potansiyelini, bünyesinde barındırdığı yapılan gözlemler ve çalışmalar sonucunda açıkça ortaya dökülmüştür. Böylece, bu günlerde, SSCB döneminden beri bölgeyi kontrolü altında bulunduran Rusya Federasyonu ile Batı değerlerini temsil eden ABD ve AB yanlarına bu değerler doğrultusunda oluşturulmuş olan NATO'yu da bu birliğin bir parçası yaparak bölgede bir güç mücadelesi içindedirler. İçinde farklı çıkarlar ve amaçlar bulunduran bu güç mücadelesi bölge ülkelerini oldukça derinden etkilemektedir.Ayrıca bu bölgesel güç mücadelesi veya bölgesel rekabet, bölge ülkelerinin ulusal politikalarının oluşmasında birçok aksaklığa sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada, yukarıda bahsettiğimiz büyük güçlerin bölge üzerindeki beklentilerini her bir bölgesel ülke bazında ayrı ele alınmaktadır.Ayrıca büyük güçlerin bölge ülkeleriyle olan siyasi ilişkileri ve bölgeye yönelik uygulamaya soktukları politik yaklaşımları çözümlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War, the creation of a new world system has become compulsory and the South Caucasus region, also called Trans-Caucasus, has become very important in many respects for this new order. That is why many of the great powers of the world put at this region their target points to increase their effectiveness in the world. Many research and studies shows which done on the geopolitical and strategic importance of the region prove that the South Caucasus have the potential of shaping the world's today and future. Thus, these days, the Russian Federation, which has been in control of the region since the USSR and the US and the EU, which represent Western values, is also NATO, which is formed in the same line by western powers are in a power struggle in the region. This power struggle, which has different interests and aims within it, is deeply affecting the countries of the region. Moreover, this regional power struggle or regional rivalry creates many obstacles in the formation of the national policies of the regional countries. In this study, the expectations of the great powers mentioned above on the region are considered separately on the basis of each regional country. In addition, the political relations of the great powers with the countries of the region and their political approaches to regional countries are tried to be resolved.