Turkish food culture as a strategic means in Turkey's national publicity: An analysis of Turkish Airlines' skylife magazine
Türkiye'nin tanıtımında Türk yemek kültürünün stratejik bir unsur olarak kullanımının THY skylife dergisi üzerinden incelenmesi
- Tez No: 472043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BANU BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, İletişim Bilimleri, Public Relations, Tourism, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Türkiye'nin coğrafi konumu, tarihsel süreçte diğer kültürlerle yaşanan etkileşim, iki büyük imparatorluğun sağlamış olduğu renk çeşitliliği gibi etkenler Türk mutfağının çeşitliliğini sağlayan unsurlardır. Bu çalışmada, böylesine zengin olan Türk yemek kültürünün ülke tanıtımında kullanılıp kullanılmadığı incelenmiştir. Araştırmada öncelikle destinasyon pazarlaması ve kültür turizmi gibi kavramların üzerinde durulduktan sonra Türk yemek kültürü tanımlanarak diğer ülkelerin tanıtımlarında mutfak kültürlerinin kullanımına bakılmıştır. Çalışmanın devamında, Türk Hava Yolları ülke tanıtımında rol oynayan bir aktör olduğundan aylık olarak çıkardığı Skylife dergisi mecra olarak seçilmiş ve yemek yazı sayfaları önce içerik analizi yapılarak belirlenmiş devamında seçilen makaleler eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular kapsamında Türk Hava Yolları Skylife dergisinin Türk yemek kültürüne çoğunlukla yer verdiği saptanmıştır ve ülke tanıtımı için mutfak kültürünü kullandığı belirtilmiştir. Çalışma Türkiye'nin tanıtımında Türk yemek kültürünün kullanımının etkinleşmesine vurgu yaparak, bu doğrultuda tanıtım faaliyetlerine yön göstermiştir. Böylelikle yabancı turistlerin yapacakları ziyaretlerde Türkiye'yi destinasyon olarak belirlemelerinde Türk yemek kültürünün rolü daha etkin kılınıp; yerli turistlerin ise mutfak kültürlerini daha iyi tanımaları ve bu sayede yurtiçinde mutfak kültürü odaklı seyahat edebilmelerine fırsat sağlayacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The geographical position of Turkey, its interactions with other cultures throughout history and various colors brought by two great empires are factors, ensuring the diversity in Turkish cuisine. This study investigates whether such a rich culinary culture is used in the national publicity of the country or not. The research study initially covers the concepts of destination marketing and cultural tourism, then defines Turkish food culture and studies the usage of culinary cultures in national publicities of countries. The next sections of the study chooses monthly Skylife magazine Turkish Airlines published as the channel, for it plays key role in the country's publicity. Pages that present culinary articles are determined via content analysis, then the selected articles are analyzed with critical discourse analysis method. Within the scope of acquired findings, it is ascertained that Turkish Airlines' Skylife magazine principally spares a place for Turkish food culture and utilizes this culture to promote the country. The study guides promotional activities by underlining the active usage of Turkish food culture in the national publicity endeavors of Turkey. Thus, suggestions are set forth in order to render the role of Turkish culinary culture more active, helping foreign tourists choose Turkey as a destination for their up and coming visits, while domestic tourists get a chance to get to know their culinary cultures better and travel domestically with this in mind.