Modern sanatta kent olgusu
City phenomenon in modern art
  1. Tez No: 472065
  2. Yazar: FULYA OKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İlk yerleşik düzenin başladığı 15.yüzyıldan itibaren Mezopotamya ve Mısır'dan ı̇nsanlar korumak, barınmak ve toplumsal birliktelik kurmak amacıyla kendi oluşumlarına girmiştir. Kent olgusu tarihin çeşitli evrelerinde farklı anlamlar taşımıştır. İlk dönemlerde kentler, kaleler gibi korunma amacıyla kurulmuşken, zamanla modernizmin de etkileri ile, farklı bir boyut kazanmıştır. Modernist kentin oluşumunda en önemli nokta, kentlerin yada kentlerin sunduğu yaşam alanlarının, en güncel ve en etkili yöntemlerle pazarlanmasıdır. Kentsel dönüşüm projeleri ile kentlerin, küresel sermaye ve insan dolaşımı açısından daha çekici hale getirmeye çalışılmaktadır. Yeni kent kavramı sanayileştirilen ve kentsel dönüşümün inşaat faaliyetleriyle ı̇ nsanları kutuplaştıran bir düzenin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu çarpık kent imajını adeta bir toplumbilimci duyarlılığıyla ele alarak yapılan resimlerle birlikte izleyicinin dikkati çekilmek istenmiştir. Yüksek lisans tezinde de yaşanılan dayatmaları, toplumsal değişimi, kutuplaşmanın sonuçları sanat tarihindeki örneklerle birlikte irdelenmek istenmiştir. Bu dönüşüm mantığı içersinde kenti malzeme edinmek; dramatik ancak gerçeklik içeren güncel bir doğrudur.
Özet (Çeviri)
From the first permanent settlement at 15th century, people from Mesopotamia and Egypt began their formations for protection, shelter and community. City phenomena got different meanings in different eras. In the first eras cities are constructed for protection as castles, by the time with the effects of modernisation city got whole other meaning. The most important aspect in the formation of modern cities, is the most current and effective marketing of the cities and living spaces that city offers. With the urban transformation, cities try to got attention of capital and movement of people. New city notion, cause an order of polarising people with industrialisation and urban transformation constructions. With the sensitiveness of a population scientist, wanted to got attention of audiences to distorted city with the paintings. In this graduate thesis, consequences of social insisting, upheaval and polarisation wanted to be analysed with the compare of art history examples. In this logic of transformation, selecting city as topic is dramatic however it is a current fact which contains the truth.