Developing and testing integrated flexible manufacturing management model
Entegre esnek imalat yönetimi modelinin geliştirilmesi ve test edilmesi
  1. Tez No: 472064
  2. Yazar: ORHAN GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu araştırmanın amacı, entegre yönetim konsepti içerisinde, imalat şirketlerinin yönetim yetenekleri için bir çerçeve olarak Entegre Esnek İmalat Yönetimi Modeli (EEIYM)'ni geliştirmektir. EEIYM iki konsept üzerine kurulmuştur. Bu iki konsept, Entegre Yönetim Modeli (Bleicher, 1999) ve imalat esnekliği konseptleridir. Entegre yönetim modeli, EEIYM'nin oluşturulmasında hem baz model olarak kullanılmış, hem de entegre yönetim modeli içerisinde bulunan yönetim yetenekleri, EEIYM'ye uyarlanmıştır. İmalat esnekliği boyutları, esneklik sağlayıcılar ve bunların arasındaki ilişkiler, entegre yönetim bağlamında incelenmiş ve seçilen esneklik boyutları ve esneklik sağlayıcıları, EEIYM'nin stratejik ve operatif seviyelerine yerleştirilmişlerdir. Çalışmanın keşifsel doğası nedeniyle araştıma yöntemi olarak vaka çalışması kullanılmıştır. Türkiye'de, farklı sektörlerde faaliyet gösteren yedi imalat şirketi vaka çalışmalarında kullanılmak üzere seçilmiştir. EEIYM'ye uygun olarak, hem vaka çalışmalarındaki yüz yüze mülakatlara bir akış sağlaması için hem de vaka içi anketlerde kullanılmak üzere bir soru formu hazırlanmıştır. Tüm şirketlerde üst düzey yöneticilerden bir temsilci ile yüz yüze mülakatlar yapılmış ve yedi şirketin ikisinde de firmanın beyaz yaka çalışanlarına yönelik anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, tüm şirketlerde algılanan EEIYM bazlı yönetim yetenek seviyelerinde farklılıklar olduğunu göstermiştir. Her bir şirket için EEIYM bazlı yönetim yeteneklerini geliştirmek için özel odak alanları belirlenmiştir. Bunlara ek olarak her şirket için pazar değişkenliği algısı ve algılanan şirket performansı skorları da çalışma içerisinde sunulmuştur. Sonuçlar, EEIYM'nin imalat şirkeleri için mevcut yönetim yetenek seviyelerini tesbit etmek için bir çerçeve ve olası geliştirmeler için de bir rehber olarak son derece kullanışlı bir model olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop Integrated Flexible Manufacturing Management Model (IFMMM) which provides a framework for management capabilities for manufacturing companies in an integrated management concept. IFMMM is developed upon two concepts; Integrated Management Model (Bleicher, 1999) and manufacturing flexibility concept. Integrated management model is used as a basis for IFMMM and as well as the profiling elements of integrated management model are included in IFMMM. Manufacturing flexibility dimensions, flexibility enablers and as well as the interrelation between these dimensions and enablers are studied with an integrated management context. The selected flexibility dimensions and flexibility enablers are used as elements of strategic and operative levels of IFMMM. Due to the exploratory nature of the research, case study is used as research method. Seven companies from Turkey, operating in different industries have been selected for case research. Based on IFMMM, a questionnaire has been developed to serve as a pattern for face-to-face interviews and as well as web based within company surveys. Interviews with members of top management have been done in each company and within two companies a white collar employee survey has been conducted. The results of the study revealed that companies have different perceived IFMMM based management capabilities at all management levels for each studied company, which is compatible with the existing literature. For each company special focus areas identified to improve IFMMM based management capabilities. Perceived market dynamism and firm performance scores for each company are also presented in the research. The results indicate that IFMMM provides a useful framework for determining current flexible manufacturing management capabilities of manufacturing companies and can be used as guidance for possible improvements.