Erken modern çağ ve avangard sanatta akılcılık eleştirileri
Criticism of rationalism in early modern era and avant-garde art
- Tez No: 472066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında Avrupa'da akılcılık düşüncesinin gelişimi, bu düşüncenin modernite ve kapitalizm arasındaki bağlarının incelenmesi ile başlanmış, akılcılık olgusuna yönelik eleştiriler felsefe ve avangard sanat alanlarında araştırılmıştır. Romantik gelenek, Baudelaire ve Nietzsche'nin düşünceleri akılcılık eleştirileri çerçevesinde sanat alanını göz ardı etmeden incelenmiş, yakın çağımızın düşünürlerinden örnekler ile karşılaştırılmıştır. Akılcılık ve modernite arasındaki bağ, avangard sanatçıların bakış açıları doğrultusunda incelenmiş, akıl ve modern yaşam hakkındaki görüşleri karşılaştırılarak eserler ile örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis starts with researching the development of rationalist philosophy in Europe and the connections between modernism and capitalism, as well as exploring the critiques towards it within the fields of philosophy and avant-garde art. Romantic tradition, thoughts of Baudelaire and Nietzsche are explored within the scope of critiques against rationality as well as taking into account the field of art. These critiques have been compared with examples from thinkers who are close to our modern era. The links between rationality and modernism are researched with regards to the perception of avant-garde artists. Their thoughts on reason and modern life are compared and exemplified through the monuments they have created.