Boşanmaya bağlı olarak edinilmiş mallara katılma rejiminde tasfiye kuralları
- Tez No: 472079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Edinilmiş mallara katılma rejimi, 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu ile yasal mal rejimi olarak kabul edilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejimine ilişkin hükümler, evliliğin herhangi bir sebeple sona ermesi sonucu önem kazanır. Bu rejim, eşlerden birinin ölümü, başka bir mal rejimini seçilmesi, evliliğin boşanma, iptal sebebiyle sona ermesi veya mahkeme kararıyla mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hallerinde sona erer. Ancak edinilmiş mallara katılma rejiminin boşanma ile sona ermesine ülkemizde sıklıkla rastlanmaktadır. Edinilmiş mallara katılma rejiminin boşanma ve diğer sebepler ile sona ermesiyle, eşlerin katılma alacağını belirlemek üzere mal rejiminin tasfiyesi gündeme gelir. Bu tezde mal rejimlerinden genel olarak bahsedilecek ve özellikle boşanmaya bağlı edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiye kuralları ayrıntılarıyla açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Regime of participation in acquired property is admitted as legal property regime with Turkish Civil Code which is entered in force in 01.01.2002. The rules about regime of participation in acquired property are become important when the marriage is over. This regime is ended when one of the couple are passed away, the marriage of couple is divorced, cancelled by court or chose another property regime. However regime of participation in acquired property, that is ended with divorcement, is generally encountered in our country. Liqudation of legal property regime is become the main topic, after the regime of participation in acquired property is finished with divorcement. In this thesis, property regime is mentioned in general and especially liquidation rules of the acquired property regime to participate due to divorce are explained in detail.