The influence of multidimensional perfectionism on sport performance and competitive anxiety among young individual sports athletes with mediating effect of self-efficacy
Çok boyutlu mükemmeliyetçiliğin bireysel spor yapan profesyonel atletler arasında spor performansı ve yarışma kaygısı üzerindeki etkisi ve bu etkinin öz yeterlilik aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 472108
  2. Yazar: BERCESTE ŞEBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma öncelikli olarak çoklu mükemmeliyetçiliğin (uyumlu mükemmeliyetçilik, uyumsuz mükemmeliyetçilik) spor performansını ve yarışma kaygısını ne derece etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, öz yeterliliğin bu ilişkilerdeki aracı rolünü incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışma 63 tenisçi, 28 yüzücü ve 49 atlet olmak üzere toplamda 140 profesyonel atlet ile yürütülmüştür. Profesyonel atletlerden Sosyo-demografik Form'u, Spora Özgü Mükemmeliyetçilik Ölçeği'ni, Yarışmasal Durumluk Kaygı Envanteri'ni, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği'ni cevaplandırmaları istenmiştir. Sonuçlara bakıldığında, uyumlu mükemmeliyetçiliğin spor performansını pozitif yönde etkilediği ve uyumsuz mükemmeliyetçiliğin yarışma kaygısını pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca, öz yeterliliğin uyumlu mükemmeliyetçilik ve yarışma kaygısı ilişkisini, uyumlu mükemmeliyetçilik ve spor performansı ilişkisini ve uyumsuz mükemmeliyetçilik ve yarışma kaygısı ilişkisini yordadığı bulunmuştur. Bulunan sonuçlar önceki araştırmalar göz önünde bulundurularak tartışılmıştır. Araştırmanın güçlü ve eksik yanları sunulmuştur ve gelecek çalışmalar için bazı öneriler belirlenmiştir. Geneline bakıldığında, bu çalışmanın hem uygulama boyutunda hem de bilim boyutunda katkıları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Firstly, the current study aims to investigate the impact of multidimensional perfectionism (adaptive perfectionism and maladaptive perfectionism) on competitive anxiety and sport performance. In addition, it aims to examine the mediating effect of selff-efficacy on these relationships. This study was carried out with 140 professional athletes (63 tennis players, 28 swimmers and 49 athletes).Socio-demographic form, Sport Multidimensional Perfectionism Scale, Competitive State Anxiety Inventory and General Self-Efficacy Scale was asked to answer for professional athletes. According to results, adaptive perfectionism predicts sport performance positively and maladaptive perfectionism predicts competitive anxiety positively. Besides, self-efficacy mediates the relationship between adaptive perfectionism and competitive anxiety, the link between adaptive perfectionism and sport performance and also, the association between maladaptive perfectionism and competitive anxiety. These findings are discussed according to previous literature. Strengths and limitations are presented and some suggestions are determined for future researches. Overall, the current study have both practical and scientific implications.