Düzenli spor yapan ve yapmayan bireylerde beden memnuniyeti, yeme tutumu ve mükemmeliyetçilik özelliklerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of body satisfaction, eating attitudes, and perfectionism traits in individuals who exercise regularly and those who do not
- Tez No: 954440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, spor salonunda düzenli spor yapan ve yapmayan bireylerde beden memnuniyeti, yeme tutumu ve mükemmeliyetçi kişilik özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ve Ankara'da ikamet eden, spor salonunda düzenli spor yapan ve yapmayan 18-65 yaş grubu bireyler oluşturmaktadır. Araştırma, spor salonunda düzenli spor yapan 192 kişi ve spor yapmayan 207 kişi olmak üzere toplamda 399 kadın ve erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarını etkilememesi adına katılımcıların herhangi bir metabolik rahatsızlığının bulunmaması koşulu dışlama kriteri olarak eklenmiştir. Çalışmada demografik forma ek olarak 3 adet ölçek kullanılmıştır: Beden memnuniyetini ölçmek amacıyla Beden Memnuniyeti Ölçeği (BMÖ), bozulmuş yeme tutum ve davranışını ölçek adına Yeme Tutum Testi (YTT-26) ve mükemmeliyetçi kişilik özelliğini incelemek adına Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ) kullanılmıştır. Veri toplama işlemi çevrimiçi gerçekleşmiş olup veriler Qualtrics adlı uygulamada toplanmıştır. Verilerin analizi için ise SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 programı kullanılmıştır. Düzenli egzersizin, kardiyovasküler zindeliği arttırmasından stres seviyesini düşürmesine kadar pek çok pozitif etkisi bulunsa da kişilerin beden algılarına ve yeme tutumlarına negatif yönde katkıda bulunabileceği, bu durumun ise spor yapma motivasyonu ve sıklığına göre değişebileceği düşünülmüştür. Buna göre, düzenli spor yapan bireylerde yapmayan bireylere göre bozulmuş yeme tutum ve davranışı belirtilerinin anlamlı düzeyde daha fazla olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, belirtilen örneklemde düzenli spor yapan ve yapmayan bireylerdeki beden memnuniyeti ve mükemmeliyetçilik özelliklerinin karşılaştırılmalı incelenmesi bilgimize göre daha önce yapılmamış bir çalışmadır. Bu bağlamda çalışmanın literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examined body satisfaction, eating attitudes, and perfectionistic personality traits in individuals who regularly exercise at the gym and those who do not. The sample of the study consisted of individuals aged 18-65 residing in Istanbul and Ankara, including both those who regularly exercise at the gym and those who do not. The research was conducted with a total of 399 male and female participants, including 192 individuals who exercise regularly and 207 individuals who do not. To prevent potential confounding effects on the results, individuals with any metabolic disorders were excluded from the study. In addition to a demographic form, three scales were used in this study: Body Satisfaction Scale (BSS) to assess body satisfaction, the Eating Attitudes Test (EAT-26) to measure disordered eating attitudes and behaviors, and the Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS) to examine perfectionistic personality traits. Data collection was conducted online, and the data were gathered using the Qualtrics platform. For data analysis, the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 software was used. Although regular exercise has many positive effects, such as improving cardiovascular fitness and reducing stress levels, it is thought that it may also negatively influence individuals' body perception and eating attitudes, depending on their motivation for exercise and exercise frequency. The findings revealed that individuals who exercise regularly exhibited significantly higher symptoms of disordered eating attitudes and behaviors compared to those who do not exercise. Additionally, to our knowledge, no previous research has comparatively examined body satisfaction and perfectionism traits in individuals who exercise regularly and those who do not within this sample. Therefore, this study aims to contribute to the literature in this context.