Critical analysis on the application of kriging to rock mass classification
Kaya kütle sınıflandırmasına kriging uygulaması üzerine eleştirel analiz
- Tez No: 47211
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
öz KAYA KÜTLE SINIFLANDIRMASINA KRIGING UYGULAMASI ÜZERİNE ELEŞTİREL ANALİZ Kaya, Hasan Yüksek Lisans, Maden Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Celal Karpuz Eylül 1995, 163 sayfa Bu tezde, yaygın olarak kullanılan kaya kütle sınıflandırmalarının, Kaya Kütle Sınıflaması (KKS) ve Tünelcilik Niteliği Belirteci (T), adi kriging, log krigjng ve belirteç kriging le adladınlan jeoistatistiksel kestirim yöntemleriyle uzaysal tahmini analiz edilmiştir. KKS ve T bölgesel değişkenler olarak alınmış, KKS ve T 'nin örneklemlerinin yapılmadığı lokasyonlardaki kriging kestirimleri araştırıllmıştır. örnekleme yoğunluğu, uzaysal veri modeli ve istatistiksel veri dağılımları analiz için anahtar parametrelerdir ve bunların hem uzaysal dağılımlı gerçek arazi verilerinin yapısal analizi, yani variogram modellemesi, hem de kriging kestirim performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bundan başka, geleneksel variogram, madogram ve yerel variogram olarak adladınlan üç değişik tipte mesafe ölçütü kullanımının variogram modellemesi üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Ek olarak, aynı uzaysal kestirim problemi, otomatize edilmiş adi kriging kestirim metodu ve basit, yaygın kullanımlı deterministle bir kestirim metodu olan mesafenin tersi ağırlığı kullanılarak çözülmüş ve bunların kestirim performansları karşılaştinlmışur. Anahtar Kelimeler : Jeoistatistik, Variogram ModeHeme, Kriging, Mesafenin Tersi Ağırlığı, Kaya Kütle Sınıflandırması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CRITICAL ANALYSIS ON THE APPLICATION OF KRIGING TO ROCK MASS CLASSIFICATION Kaya, Hasan MS., Department of Mining Engineering Supervisor : Prof. Dr. Celal Karpuz September 1995, 163 pages In Ihis thesis, the spatial estimation of the commonly used rock mass classifications, namely, Rock Mass Rating (RMR) and Tunnelling Quality Index (Q), by using geostatistical estimation methods called ordinary kriging, log kriging and indicator kriging is analyzed. Having assumed RMR and Q as regionalized variables, the kriging estimation of RMR and Q at unsampled locations are investigated. Sampling density, spatial data pattern and statistical data distributions are the key parameters for the analysis and their effects on both the structural analysis of the spatially distributed actual field data, ie., variogram modelling, and tile kriging estimation performance are examined. Moreover, the effects of using different types of distance measures namely traditional variogram, madogram and non-ergodic variogram on the variogram modelling are also investigated. Additionally, the same spatial estimation problem is solved by using an automated ordinary kriging estimation method and a simple and commonly used deterministic estimation method, inverse distance weighting, and their estimation performances are compared. Keywords : Geostatistics, Variogram Modelling, Kriging, Inverse Distance Weighting, Rock Mass Classification m