The Conceptual Analysis of 'Culpa on Contrahendo': A Critical Study In European Private International Law
'Culpa on Contrahendo'nun kavramsal analizi: Avrupa uluslararası özel hukuku üzerine eleştirel bir çalışma
  1. Tez No: 829115
  2. Yazar: ANIL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NAZLI HEİMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trinity College Dublin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Avrupa Milletlerarası Özel Hukukunda culpa in contrahendo'nun yerini eleştirel bir şekilde ele almaktadır. Bu eleştirel açıklama culpa in contrahendo'nun kavramsal analizine dayanmaktadır. Bu bağlamda, öncelikle culpa in contrahendo'nun kavramsal unsurları ve hukuki niteliği, ulusal hukuk sistemleri ve daha geniş anlamda iki ana hukuk geleneği (Ortak hukuk ve Medeni hukuk gelenekleri) arasındaki farklılıklar göz önünde bulundurularak belirlenmiş ve bu doğrultuda Avrupa Milletlerarası Özel Hukukunda yetkili mahkemenin ve uygulanacak hukukun belirlenmesine iliskin kurallar analiz edilmiştir. Çalışmayı kısaca özetlemek gerekirse, ilk olarak culpa in contrahendo sorumluluğunun unsurları sözleşme müzakerelerinin varlığı, sözleşme öncesi iyi niyet yükümlülüğünün ihlali, kusur, zarar ve fili nedenselliktir. Sözleşme öncesi iyi niyet yükümlülüğünün tanınması ve hukuki durumu, farklı hukuk sistemleri arasındaki temel ayrışma noktası gibi görünmektedir. Şöyle ki, Ortak hukuk sistemlerinde söz konusu yükümlülük tanınmamakta ve bu nedenle ihlali yaptırıma tabi tutulmazken, çoğu Medeni hukuk sisteminde bu yükümlülük yaptırıma tabi tutulmaktadır. Bununla birlikte, sözleşme öncesi dürüstlük yükümlülüğünün ihlalinin, Ortak hukuk hukuk sistemlerinde, her ne kadar bu kurumlar culpa in contrahendo sorumluluğuna kıyasla daha spesifik unsurlara sahip olsalar da, promissory estoppel ve misrepresentation kurumları altında tazmin edindiği de tespit edilmiştir. Culpa in contrahendo sorumluluğunun çoğu hukuk sisteminde farklı kapsam ve adlarla var olduğunun tespitinin ardından, hukuki nitelendirmesinin de her ulusal hukuk sisteminde farklı olduğu ve bu konuda farklı teoriler bulunduğu tespit edilmiştir. Bu teorilerden en makul olanı, culpa in contrahendo'yu taraflar arasındaki özel bir yakınlığın ihlalinden doğan bir güvene dayalı sorumluluk olarak tanımlayan ve bu sorumluluğa özgü hükümlerin bulunmadığı sözleşmesel sorumluluk hükümlerinin uygulanmasını savunan teoridir. Bununla birlikte, farklı hukuk sistemlerinin culpa in contrahendo'yu sözleşmesel veya haksız fiil sorumluluğu olarak tanımlamayı (Fransa) veya olay bazında tanımlamayı: benimsemeyi (Portekiz, Birleşik Krallık, İrlanda) tercih ettigi de gösterilmiştir. Bu analiz ışığında Avrupa Milletlerarası. Özel Hukuk kurallar değerlendirildiğinde, Avrupa Milletlerarası Özel Hukukunun adım adım gelişiminde, ilk olarak culpa in contrahendo'yu sözleşme dışı bir sorumluluk olarak sınıflandırdığı, ancak uygulanacak hukuku müzakere edilen sözleşmeye uygulanacak hukuk olarak belirlediği tespit edilmiştir. Avrupa Milletlerarası Özel Hukukunun, Ortak hukuk ve Medeni hukuk sistemleri arasındaki farklılıklar göz önünde bulundurarak, sözleşme öncesi iyi niyet yükümlülüğünü kabul etmediğini veya reddetmediğini belirtmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study critically depicts the position on culpa in contrahendo in the European Private International Law. This critical description is based on the conceptual analysis of culpa in contrahendo. In this context, first, the conceptual elements and the legal character of culpa in contrahendo have been determined in consideration of the differences between the national legal systems and more broadly between the two main legal traditions (Common law and Civil law traditions), and hence, the rules on the determination of the competent court and applicable law in the European Private International Law has been analysed in this respect. To briefly summarize the study, first, the elements of culpa in contrahendo liability are the presence of the contract negotiations, breach of the pre-contractual duty of good faith, fault, damages, and causation-at-fact. The recognition and legal situation of the pre- contractual duty of good faith seems to be the main point of divergence between different legal systems. That is, in Common law systems the said duty is not recognized and therefore its breach is not sanctioned, whereas in most Civil law systems the duty is sanctioned. Nonetheless, it has also been ascertained that, the breach of the pre-contractual duty of good faith is being compensated under the institutions of promissory estoppel and misrepresentation in the Common law legal systems, albeit these institutions have more specific elements than those for the liability for culpa in contrahendo. Following the determination of the fact that the liability for culpa in contrahendo exists in most legal systems with varying scopes and names, it has been found that its legal characterization is different in every national legal system, and there are different theories in this respect. The most plausible of these theories is the one that defines the culpa in contrahendo as a fiduciary liability arising from a breach of a special proximity between the parties, and purports the application of contractual liability provisions in the absence of provisions specific to that responsibility. However, it has also been shown that different legal systems prefer to define culpa in contrahendo as a contractual or tort liability (France), or by adopting the case-by-case characterization (Portugal, UK, Ireland). Evaluating the European Private International Law rules under the light of this analysis, it has been found that, in its step-by- step development, the European Private International Law has, first, accordingly categorized the culpa in contrahendo as a non-contractual liability, but determined the applicable law as the law applicable to the contract that has been negotiated. It is important to note that the European Private International Law does not acknowledge or reject the pre-contractual duty of good faith, regarding the differences between Common law and Civil law systems.