Universal serendipity elements with uneqvally spaced edge nodes
Kenar noktaları küçük aralıklarla yerleştirilmemiş genel serendip elemanları
  1. Tez No: 47213
  2. Yazar: KÜÇÜKARSLAN SEMİH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Öz KENAR NOKTALARI EŞİT ARALIKLARLA YERLEŞTİRİLMEMİŞ GENEL SERENDİP ELEMANLARI KUÇUKARSLAN, Semih Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet UTKU Temmuz 1995, 98 sayfa Sonlu elemanlar yönteminde ve genel serendip elemanlarında kullanılan izoparametrik formulasyon gerçek elemanla yerel koordinat sistemi arasında bir koordinat dönüşümü gerektirmektedir. Gerçek elemanın kenar düğüm noktalarının eşit aralıklarla yerleştirilmediği durumlarda ise, sonlu eleman çözümlerinde dönüşüm bozuklukları olarak bilinen sapmalar oluşmaktadır ve bu dönüşüm bozuklukları kenar noktaları ayarlanabilen izoparametrik elemanlarla ortadan kaldırıla- bilmektedir. Bu çalışmada, genel serendip elemanlarında kenar noktalara, ayarlanabilir izoparametrik elemanlar kullanılarak şekil fonksiyonları formüle edilmiş ve bir bilgisayar programı geliştirilmiştir, örnek problemlerde, gerçek çözümlerle nümerik çözümler yapılmış standart ve geliştirilmiş formülasyon karşılaştırılmıştır.Anahtar kelimeler : Dönüşüm bozuklukları, isoparametrik eleman, genel serendip. elemanı, geçiş elemanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNIVERSAL SERENDIPITY ELEMENTS WITH UNEQUALLY SPACED EDGE NODES KÜÇÜKARSLAN, Semih M.Sc, Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mehmet UTKU July 1995, 98 Pages The formulation of isoparametric finite elements, and similarly universal serendipity elements, require a mapping between a master element of simple shape and a physical element in global space. The physical location of edge nodes on physical element affects the mapping process since they are conventionally mapped to fixed locations on the master element. If the edge nodes of the physical element are mispositioned, this results in a distortion which causes the polynomial functions in the master element to be mapped into transcendental functions in global space. This type of distortion is defined as“node mapping distortion”and it can be eliminated by introducing a more flexible master element with adjustable edge node locations. In this study, a generalization of the concept of the universal serendipity elements is proposed by introducing a more flexible master element with adjustable edge node locations. The investigation includes formulative and numerical aspects of this subject. A xixcomputer program is developed and its implementation is provided. In test problems, the deviation of the results from exact solution are calculated and standard and improved formulations are compared with each other. Key words : Mapping distortion, isoparametric element, universal serendipity element, transition element. IV