Planning entering graphical input and graphical editing capabuity in two dimensional information systems
İki boyutlu konumsal bilgi sistemlerinde grafik veri girişini planlama, gerçekleştirme ve grafik düzeltme yeteneği
  1. Tez No: 47214
  2. Yazar: Y.TAYFUN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN NEFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Öz IKI BOYUTLU KONUMSAL BİLGİ SİSTEMLERİNDE GRAFİK VERİ GİRİŞİNİ PLANLAMA, GERÇEKLEŞTİRME VE GRAFİK DÜZELTME YETENE?İ Ünlü,Y. Tayfun Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Sinan NEFTÇİ Kasım 1995, 123 sayfa Bu tezde çözülmek istenen problem, kalem tabanlı veri giriş aracı kullanarak iki boyutlu konumsal bilgilerin girişinin planlanması, gerçekleştirilmesi ve editlenmesidir. Editleme yeteneği bir kullanıcı bilgi erişim platformu olarak düzenlenmiştir. Bilginin konumsal olması başlangıçta bunun coğrafik veya fiziksel olması anlamına gelmemektedir. Buna karşın bu bilgi aslında iki boyutlu basılı harita formundan elde edilen herhangi bir öz bilgi olacaktır. Fakat bu yaklaşımın bile birçok coğrafik ve kartografik kavranılan ve terminolojiyi beraberinde getireceği açıktır. Aşağıdaki bölümlerde kartografik ve coğrafik kavramları kısaca gözden geçireceğiz. Yazılım ve donanım platformaları hakkında bilgi vereceğiz. Kalem tabanlı veri giriş sistemini tanıtacağız. Grafik editörü tanıtıp, uygulamayı göstereceğiz. Yazılım farklı iki yazılım geliştirme ortamı içinde geliştirilmiştir. Bunlardan birincisi BorlandC-H- derleyicisi, diğeri ise kalem tabanlı grafik ve text verilerin girilmesini ve gösterilmesi ile ilgili fonksiyonların bulunduğu PenRightPro yazılım geliştirme ortamıdır. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Grafikleri, Coğrafik Bilgi Sistemleri, Geometrik Veri Yapılan, Grafik Sistem geliştirme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PLANNING, ENTERING GRAPHICAL INPUT AND GRAPHICAL EDITING CAPABILITY IN TWO DIMENSIONAL SPATIAL INFORMATION SYSTEMS Ünlü,Y. Tayfun M. S. in Computer Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Sinan Neftçi November, 1995, 123 pages The major problem we are trying to solve is to provide a software interface, to plan, enter(digitize) and edit 2D-Spatial information within a mobile (portable) computer environment using a pen based input device. The editing capability is designed to be a user information access platform. The information being spatial does not necessarily imply geographic or even physical objects to start with. Instead it can be any abstract information that can ultimately be entered on a 2-dimensional printed sheet form. But it's obvious that such approach would draw on many geographic (earth) and cartographic concepts and terminology. In the following sections we give a brief review of the geographic and cartographic concepts, we give information about software and hardware platforms, we introduce our pen based data entry system, we describe graphic editor and we show the application. The selected hardware is a hand held computer. The software was developed using two different software environments. The first one is the Borland C++ development suite and the second one is a collection of pen based graphic and I/O libraries. Keywords : Computer Graphics, Geographic Information Systems, Geometric Data Structures, Graphical System Development. m