Cumhuriyet Dönemi Kayseri şehitleri
Martyrs of Kayseri in Republican Period
- Tez No: 472134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN YOSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Millet ve devlet sevgisi köklerinden gelen asil ve mukaddes ülküleri sayesinde aşılanan, tarihini iyi öğrenen Türk çocukları, geleceğe daha emin ve sağlam izler bırakacaklardır. Geleceğimizin sağlam izler bırakabilmesi için, vatan ve millet kavramı içerisinden en kıymetli ve zikredilmeye değer olan Şehitlerimiz ele alınmıştır. Şehitlik konumuz Kayseri yöresi kapsamında Cumhuriyetimizin kuruluşundan, günümüze kadar ki zaman dilimini içine alacak şekilde ele alınmıştır. Cumhuriyetimizin kurulmasından bu yana verilen mücadelelerin boyutu ve nedenleri anlatılmaya çalışılmıştır. Kayseri yöresinde elde edilen kaynaklar neticesinde 360 şehit sayısına ulaşılmıştır. Elde edilen bu verilerin kapsamına; memleketi Kayseri olan, Kayseri ilinde defnedilen ve Kayseri ilinde görev yapmış şehitleri içermektedir. Kayseri ilinde şehit düşen asker ve polislerin yoğun olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin iç güvenlik kapsamında terör örğütlerine karşı verilen mücadele sonucu olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte gerek eğitimleri esnasında gerek doğal afet olaylarında ve gerek sağlık sorunları esnasında şehit olan asker ve polislerimiz de tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Vatan, Cumhuriyet, Türkiye, Kayseri, Şehit
Özet (Çeviri)
Turkish children who are raised with high values such as love of motherland and nation, who learn their nation's history well, will be more eminent and confident in the future. The theme of martyrdom has been selected as the topic of this present thesis since martyrdom, as a phenomenon, is one of the prevalent subjects of the themes like motherland and nation and therefore to let our future generation have a significant impact on the destiny of our nation. Martyrdom is a relatively broad subject to investigate, therefore, in this thesis, the main aim is to focus on martyrs of Kayseri region since the beginning of the Republican Period. The other sub-themes of the thesis are the reasons and different perspectives of the challenges that our nation faced with since the Republican Period. Based on the sources from Kayseri region, we found that the number of the martyrs is 360. This number includes martyrs who were from Kayseri, who were buried in Kayseri, or those who worked in Kayseri. In the thesis, it is also indicated that most of the martyrs like police and soldiers became martyr because of the terrorist acts which have been an internal security issue for Republic of Turkey. Moreover, the results show that there are also police and soldiers who became martyr during their education periods or natural disasters in addition to those who had serious health problems. Keywords, Vatan, Republic, Turkey, Kayseri, Martyr