Finansal okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi ve Aydın ilindeki serbest muhasebeci mali müşavirler üzerine bir uygulama
Determination of the level of financial literacy and study on a certified public accountant in Aydın province
- Tez No: 472186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT TOLGA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik, günümüz dünyasında hem bireylerin hem de ticari işletmelerin finansal bilgi aldıkları, mali verilerini saklayabildikleri ve mükellefleri adına çeşitli beyannameleri gönderebildikleri bir meslek dalıdır. Gelişen ve karmaşıklaşan finansal piyasalar bireyler ve ticari işletmeler açısında içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Özellikle ticari işletmeler ve şirketlerin iş takibini yapmakta zorlandığı günümüzde aynı anda mali takiplerini de yapmalarını beklemek mümkün değildir. Bu sebeple Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler mükelleflerinin mali takip sorumluluğunu üstlenmiş bu sayede mükelleflerinin kendi işlerini ilgilendiren konularda daha fazla zaman bulmalarını sağlamışlardır. Yeni işletmenin kurulması varlığını sürdürebilmesi ve büyüyebilmesi için ihtiyaç duyulan en önemli süreç iyi bir Serbset Muhasebeci Mali Müşavire sahip olunmasıdır. Burada iyi bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirden kasıt, finansal bilgisi olan ve finansal piyasa hakimiyeti yüksek olan bireylerdir. Buradan da anlaşılacağı üzere iyi bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmanın yolu finansal okuryazarlık seviyesinin yüksek olmasıyla doğrudan alakalıdır. Bu çalışmada Aydın ili ve ilçelerinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin finansal okuryazarlık düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Finansal okuryazarlık düzeyinin, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin yaş, cinsiyet ve eğitim durumuna göre hangi oranda etkili olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin finansal okuryazarlık düzeyinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler arasında eğitim ve yaş durumu finansal okuryazarlık düzeyi üzerined etkili olduğu saptanırken cinsiyet durumunun finansal okuryazarlık düzeyi üzerinde nötr bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Finansal okuryazarlık, Finansal Eğitim, Finansal Bilgi, Finansal Davranış, Dünyada ve Türkiye de Finansal Okuryazarlık.
Özet (Çeviri)
A certified public accountance is a profession in today's world where both individuals and commercial enterprises receive financial information, can store financial data and send various reports on behalf of their taxpayers. Emerging and complicated financial markets have become incomprehensible in terms of individuals and commercial enterprises. It is not possible to expect to make financial arrangements at the same time, especially when commercial enterprises and companies are forced to follow up their business. For this reason, the certified public accountants have assumed responsibility for financial follow-up of taxpayers and have provided taxpayers more time to take charge of their own affairs. The most important process needed for the new business to survive and grow is to have a good certified public accountant. Here, a good certified public accountant refers to individuals with financial knowledge and high financial market dominance. As can be understood from this, the way of becoming a good certified public accountant is directly related to the high level of financial literacy. In this study, the financial literacy levels of a certified public accountants in Aydın provinces and districts were tried to be measured. It has been attempted to determine the extent to which the level of financial literacy is influenced by the age, gender and educational status of certified public accountants. In the survey, it was determined that the financial literacy level of the certified public accountants is high. It has been found out that the gender situation has a neutral influence on the financial literacy level while it is found that the education and age status among the certified public accountants are effective on the financial literacy level. KEYWORDS: Financial Literacy, Financial Education, Financial Information, Financial Behavior, Financial Literacy In The World And In Turkey