Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gelir eşitsizliğinin panel veri analizi
Panel data analysis of income inequality in developed and developing countries
- Tez No: 472187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN BOZDAĞLIOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelir dağılımı ve gelir eşitsizliği konusu özellikle son yıllarda üzerinde çok durulan ve tartışılan konulardan biridir. Bu tezde öncelikle gelir dağılımı teorileri üzerinde durulmakta ve bu teoriler iktisadi okullar bağlamında açıklanmaya çalışılmaktadır. Ülkelerin gelir eşitsizliği trendleri incelendiğinde, gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler arasında gelir eşitsizliğinde yakınsama konusu gündeme gelmektedir. Ampirik analizde, gelir eşitsizliğinde yakınsama konusu üzerinde durulmakta ve son ekonometrik yöntemlerle hipotez test edilmektedir. Ekonomik teoriler ışığında yönlenen ampirik analiz kısmı da tezde savunulan hipotezi desteklemektedir. Ulaşılan sonuçlar ile birlikte, gelişmekte olan ekonomiler ve gelişmiş ekonomiler arasında gelir eşitsizliğinde yakınsama doğrulanmaktadır. İncelenen dönem için ampirik sonuçlar eşliğinde ülkelere özgü sonuçlara da yer verilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Gelir Dağılımı, Gelir Eşitsizliği, Yakınsama Hipotezi
Özet (Çeviri)
Income distribution and income inequality subjects have especially recently been among the most debated topics. In this thesis, the theories of income distribution are primarily introduced and these theories are attempted to be delineated on the context of schools of economics. Examining the income inequality trends of countries, the issue of convergence in income inequality between developed and developing countries comes to the fore. In empirical analysis, the convergence in income inequality is focused on and the hypothesis is tested by the latest econometric methods. Directed by the theories of economics, the section of empirical analysis supports the hypothesis of this thesis. With the results, the convergence in income inequality between developing and developed countries is confirmed. Along with the empirical results on the examined period, the peculiar results to the countries themselves are included, as well. KEYWORDS: Income Distribution, Income Inequality, Convergence Hypothesis.