Savunma sanayinin gelişimi ve savunma harcamalarının ekonomik büyüme ile ilişkisi
The evaluation of defence industry and the relationship between defence expenditures and economic growth
  1. Tez No: 472185
  2. Yazar: ALİ KAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞANSEL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünya üzerinde devletler resmi olarak kurulduklarından bu zamana kadar birbirleri ile sürekli mücadele halinde olmuşlardır. İlk ateşli silahların kullanılmasından sonra ülkeler bu güce sahip olmayı hedeflemişler ve bu alanda çalışmaya başlamışlardır. Ülkelerin büyümeleri başka toprakları istila etmeleri ve kendilerine kaynak aramaları ülkeler arasında savaş durumlarının olmasına neden olmuştur. Dönem dönem farklı coğrafyalarda meydana gelen savaşlar 1. Dünya Savaşı ile tüm dünyada etkisini göstermiştir. 1. Dünya Savaşı'nda ülkelerin savunma sanayisine verdikleri önem, savaşın kazanan devletlerde açıkça görülmektedir. 1. Dünya Savaşından sonra ülkeler, kendilerini korumak ve gelecekte meydana gelecek olan bir savaşa hazırlıklı olma adına savunma sanayilerini arttırma çabasına girmişlerdir. Aradan çok uzun bir zaman geçmeden ortaya çıkan 2. Dünya Savaşı ise savunma teknolojisinin daha fazla arttığı bir dönem olarak görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nin, 2. Dünya Savaşı sırasında Atom Bombası kullanması ise savunma sanayisinde meydana gelen ilerlemeyi tüm dünyaya göstermiştir. Yapılan bu tezde askeri harcamaların ekonomik boyutu ele alınarak ekonomik büyüme üzerindeki etkileri incelenecektir. Bunun için Almanya, İtalya, Güney Kore ve Türkiye'nin savunmaya yönelik gerçekleştirdiği harcamaların ekonomik büyüme üzerine etkileri analiz edilmiştir. Analiz sonucunda savunma harcamalarının ekonomik gelişim üzerine pozitif yönlü bir etkisinin olmadığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Askeri Harcamalar, Ekonomik Büyüme
Özet (Çeviri)
Since the states were officially established on the earth, they have been in constant struggle with each other until this time. The countries since the first use of firearms, they have aimed to have this power and they have begun to work on this field. Growth of countries has invaded other lands, and calls for resources have led to war situations between countries. The wars that took place in different geographies of the period were influenced by First World War all over the world. The importance given by the countries to the defense industry during First World War is evident in the winning states of war. The countries after the First World War, they have tried to increase defense industries in order to protect themselves and prepare themselves for a future war. The second World War, which had not come a long time ago, is seen as a period in which defense technology has increased even more. The use of the Atomic Bomb by the United States during second World War has shown the world progress in the defense industry. This thesis deals with the economic dimension of military expenditures. This will economic growth examines the impact of military spending on the determinants. An analysis was made for the countries which are the leading for this defense expenditures Germany, İtaly,South Korea, and Turkey. As a result of the analysis, it is argued what importance to give importance to military defense and defense industry has had in the name of economic growth. KEY WORDS: Millitary expentiture, Economic Growth,