Üretim işletmelerinin maliyet hesaplama yöntemlerinin incelenmesi: Aydın ili örneği
Investıgatıon of cost accountıng methods of companıes operatıons: An example of Aydın
- Tez No: 472200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
İşletmelerin gerek ulusal gerekse uluslararası piyasalarda faaliyetlerde bulunmaları ve bu faaliyetlerin devamlılığını sağlaması, dünyada yaşanan küreselleşme nedeniyle gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenle, işletmeler pazar paylarını arttırmaktan daha ziyade var olan mevcut pozisyonlarını koruma veya hayatta kalabilmek için çaba sarf etmektedirler Bu mücadeleyi verebilmek için devamlı artış eğiliminde olan maliyetleri en düşük seviyelere çekmek gerekmektedir. Dolayısıyla işletmeler son zamanlarda maliyetleri yönetme çabası içine girmişlerdir. Etkili bir maliyet muhasebesi siteminin, işletmelerin ürettiği mal ve hizmetlerin maliyetlerini doğru bir şekilde hesaplayabilmesinde ve giderlerinin kontrol altına alınmasında önemli bir yer tutmaktadır. İşletmeler açısından maliyet muhasebesi sistemlerini kullanmak bir zorunluluk olmakla birlikte geleneksel hale gelmiştir. Bu nedenle, günümüzde daha eltili olabilecek yeni maliyet muhasebesi sistemlerinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yeni maliyet muhasebesi sistemlerinin kullanılmaya başlanması ile birlikte, geleneksel maliyetleme sistemlerinden elde edilen sonuçlar tartışılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla, mamullerin doğru hesaplanmasına bağlı olarak maliyetleri azaltarak kontrol edebilecek ve geleceğe yönelik plan ve stratejilerin oluşturulmasına yardımcı olarak rekabet edilebilirliği arttıracak bilgileri sağlayan çağdaş maliyet sistemleri geliştirilmiştir. ANAHTAR KELĠMELER: Maliyet Muhasebesi, Geleneksel Maliyetleme Sistemleri, ÇağdaĢ Maliyet Sistemleri
Özet (Çeviri)
Gobalization have made difficult for companies to function and maintain their abilites both in national and international setting. Therefore, companies are trying to survive and maintain their position rather than increasing their marketshare. It is necessary to reduce the cost which is in a constant increase so that they can survive. Therefore, they have been in pursuit of effective cost management recentlty. An effective system of cost accounting is important for figuring an accurate service and product amount of companies and controlling the outgoings. Using systems of cost accounting has become a necessity and tradition for the companies. Therfore, new systems of cost accounting need organizing today. Using new systems of cost accounting have led to debates related to results gathered from traditional methods. All in all, modern systems of cost accounting have provided new insights to enable those who can compete effectively by generating plans and strategies for future and decrease the cost which are related to calculating the product acuurately. ANAHTAR KELĠMELER: Maliyet Muhasebesi, Geleneksel Maliyetleme Sistemleri, ÇağdaĢ Maliyet Sistemleri