Three dimensional esler saver with finite-volume method for internal flows
Üç boyutlu iç akışlar için sonlu hacim metodu ile euler çözücüsü
- Tez No: 47232
- Danışmanlar: PROF.DR. M. HALUK AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZ İÇ AKIŞLAR İÇİN SONLU HACIM METODU İLE EULER ÇÖZÜCÜSÜ Kınoğlu, Fatoş Esen Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Haluk Aksel Eylül 1995, 103 sayfa Bu tezde, üç boyutlu, zamanla değişen, sıkıştırılabilen ve sıkıştırılamayan Euler denklemlerini iç akışlar için çözen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Zamanla değişen Euler denklemlerini çözebilmek için, tek adımlı Lax-Wendroff şemasına dayanan, eleman köşeli sonlu hacim formulasyonu açık olarak kullanılmıştır. Yakalanan düzensizlikleri ve fiziksel olmayan kararsız sonuçlan dengelemek için yapay sönümleme kullanılmıştır. Uzak bölge sınırlarında, yansıtmayan sınır koşullarından yararlanılmıştır. Duvar sınırlarında, iki değişik sınır şartı ele alınmıştır. Bunlardan birisi dağılım denklemlerini kullanmıştır ve diğeri de basıncı iç noktalardan yararlanarak hesaplamıştır. İki test durumu araştırılmıştır. İlk test durumu, klasik üç boyutlu Ni tümseğidir. Bu problem sesaltı, sescivarı ve sesüstü hız rejimleri için incelenmiştir. İkinci test durumu ise düzgün olmayan giriş hız profiline sahip, sıkıştırılamayan 90-derece dönen kanal akışıdır. Sonuçlar referans çalışmalar ile karşılaştırıldığında iyi bir uyum göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Euler Denklemleri, Sonlu Hacim Metodu, İç Akışlar, Yansıtmayan Uzak Bölge Sınır Şartı, Duvar Sınır Şartları. Bilim Kodu: 625.04.03 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THREE DIMENSIONAL EULER SOLVER WITH FINITE VOLUME METHOD FOR INTERNAL FLOWS Kınoğlu, Fatoş Esen M. Sc. in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Haluk Aksel September 1995, 103 pages In this thesis, a computer code that solves three dimensional, unsteady, compressible and incompressible Euler equations for internal flows is developed. In order to solve the unsteady Euler equations, finite volume formulation with cell-vertex type based on one-step Lax-Wendroff scheme is used explicitly. Artificial damping is used to stabilize the captured shocks and non-physical oscillatory solutions. At the farfield boundaries, nonreflective boundary conditions are used. At the solid walls, two different boundary conditions are used. One of them uses distribution formulas and the other extrapolates the pressure from the inner points. Two test cases are examined. First test case is the classical Ni bump in three-dimensions. This problem is investigated for subsonic, transonic and supersonic flow regimes. Second test case is an incompressible 90-deg bend channel flow with a non uniform inlet velocity profile. The results show good agreement when compared with the reference studies. iiiKeywords : Euler Equations, Finite Volume Method, Internal Flows, Farfield Nonreflective Boundary Conditions, Solid Wall Boundary Conditions. Science Code: 625.04.03 IV